تشخیص و درمان بیماری با بررسی چشم ها

یک آیریدولوژیست گفت: با عنبیه شناسی می توان براساس ریشه های ژنتیکی بیماری های احتمالی در آینده را شناسایی و بعضا از آن پیشگیری کرد، به بیان بهتر عنبیه شناسی یک علم گذشته، حال و آینده است.

وحیده صمیمی فام عنبیه شناس و فعال طب ایرانی و مکمل در گفتگو با حکیم نیوز، با اشاره به معرفی وظرفیت های عنبیه شناسی در تشخیص و درمان بیماری ها اظهار داشت: عنبیه شناسی در دوشاخه  فیزیکی و رفتاری بررسی می شود که عنبیه شناسی رفتاری به تازگی در حال ترویج است.

وی با بیان اینکه عنبیه شناسی علم بسیار جذابی است و  در دانشگاه های کانادا تدریس می شود ادامه داد:  معتبر ترین مدرک علم عنبیه شناسی توسط  IIPA کانادا اعطا می شود و همه کسانی که از این دانشگاه موفق به اخذ مدرک شوند علاوه براینکه مدرک معتبر دریافت می کنند از این طریق قابل راستی آزمایی هستند.

صمیمی فام با اشاره به اینکه عنبیه شناسی در دو جنبه فیزیکی و رفتاری افراد را مورد بررسی قرار می دهد افزود: عنبیه شناسی از این بابت جذاب است که روشی کم هزینه و بدون هیچ ابزار خاصی برای تشخیص جامع و دقیق قابل استفاده بوده و این موضوع برای مردم و درمانگر بسیار مقرون به صرفه است، این علم در روند تشخیص بسیار کمک می کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کمتر از این روش تشخیصی استفاده می شود عنوان کرد: دلیل اصلی، ناشناخته بودن آن است برای همین خیلی ها حتی آن را به رمالی و فال گویی محکوم می کنند در حالی که این رشته علمی جدید با قدمت 300 ساله است.

این پژوهشگر و فعال طب ایرانی و مکمل با تاکید براینکه عنبیه شناسی هم ساختار و ژنتیک فرد یعنی سابقه، هم بیماری حال حاضر و نیز ضعف بافت و ارگان ها را در آینده نشان می دهد تصریح کرد: عنبیه به ما کمک می کند بسیاری از بیماری ها را پیشگیری کنیم، از همین رو لازم است همه افراد یک بار عنبیه شناسی بروند و بدن خود را بیشتر بشناسند.

به گفته وی، با عنبیه شناسی می توان براساس ریشه های ژنتیکی بیماری های احتمالی در آینده را شناسایی و بعضا از آن پیشگیری کرد، به بیان بهتر عنبیه شناسی یک علم گذشته، حال و آینده است.

صمیمی فام با اشاره به شناخت علم عنبیه شناسی در جهان گفت: عنبیه شناسی در کشورهای جهان سوم بیشتر ناشناخته است اما در کشورهای پیشرفته از این علم نه تنها برای درمان که برای احراز هویت هم از اسکن های چشمی استفاده می کنند چرا که از اثر انگشت دقیقتر است.

به گفته این عنبیه شناس، اثر انگشت 40 الگوی متفاوت دارد اما عنبیه 258 الگوی متفاوت دارد از همین رو از اثر انگشت بسیار دقیقتر است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته از ایریدولوژی استفاده می شود اما کشورهای جهان سوم کمتر به آن توجه دارند، عنبیه شناسی در ایران هم اخیرا کمی مورد توجه قرار گرفته است.

این فعال طب ایرانی و مکمل با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته متخصصان تغذیه و اطبا برای پیشگیری از این علم بهره می برند خاطرنشان کرد: در کنار عنبیه شناسی برای تشخیص دقیقتر از روش های تشخیصی مکمل استفاده می شود، در حال حاضر عنبیه شناسان در ایران هم اگر نکات قابل توجهی در عنبیه شناسی ببینند از روش های مکمل هم برای تشخیص استفاده می کنند اما بسیاری از بیماری ها نیازی به روش های پر هزینه و آزمایش های مکرر ندارد.

وی با تاکید براینکه قشر وسیعی از جامعه توان پرداخت هزینه های تشخیصی مکمل را ندارند در حالی که بیماری های ساده به راحتی از طریق عنبیه شناسی قابل تشخیص است ادامه داد: بسیاری از نفخ ها، ورم ها، کاهش و افزایش اسید، روماتیسم، میگرن و... به راحتی از راه عنبیه قابل تشخیص است و با هزینه کم بیماران می توانند راه درمان را دنبال کنند.

صمیمی فام تصریح کرد: از آنجا که این رشته جدید است از همین رو مسیر طولانی برای پژوهش های علمی عنبیه شناسی پیش رو داریم، در کشورهای پیشرفته پژوهش های به روزی در این باره منتشر شده، در ایران نیز این مسیر باز است و می توانیم پژوهش های خوبی در این زمینه داشته باشیم.

این عنبیه شناس با تاکید براینکه با پژوهش های علمی دقیق می توانیم بسیاری از دستاوردهای علمی را به نام ایران ثبت کنیم اظهار داشت: در شرایطی که گرایش بسیاری از پزشکان و فعالان حوزه درمان به این موضوع گرایش دارند، علیرغم موضع گیری ها درباره طب سنتی اما عنبیه شناسی طب سنتی نیست بلکه علمی نوین بوده و مقالات بین المللی زیادی با آزمایشات بالینی منتشر شده است.

پژوهشگر طب ایرانی و مکمل ادامه داد: با توجه به تازگی و بکر بودن این علم می توانیم در این حوزه تحقیقات علمی و بالینی وسیعی داشته باشیم، در افراد بعد از طی دوره درمان ایرادات و نشانه ها از عنبیه برطرف می شود و می توان عکس قبل و بعد داشت و روند بهبود را به وضوح بررسی کرد.

وی با بیان اینکه در علم تشخیص، نبض شناسی یکی از روش های دقیق بوده  اما نیازمند توانمندی خاص است خاطرنشان کرد: آنچه باعث قوت عنبیه شناسی است اینکه نمونه ها را می توان عینی دید و نیازمند توانمندی یا تجهیزات خاصی نیست.

صمیمی فام سواستفاده از عنبیه شناسی برای کسانی که به دنبال کسب درآمد هستند اشاره کرد و گفت: عنبیه شناسی روشی ساده، دقیق و قدرتمند است، ارزان و کم هزینه بودن این روش باعث قدرتمند شدن آن است، کاهش هزینه و تشخیص دقیق به ویژه در پیشگیری بسیار مورد توجه است.

این عنبیه شناس با انتقاد از ورود برخی افراد تازه کار و آماتور به حوزه تشخیص و درمان طب سنتی و مکمل گفت: نبود نظارت و نرخ مصوب باعث شده برخی تنها با گذراندن دوره های کوتاه مدت دکانی برای درآمدزایی ایجاد کنند و بدتر از آن مداخلات درمانی است که می تواند سلامت مردم را به مخاطره بیندازد.

به گفته وی، عنبیه شناسی تنها برای تشخیص است و تجویز و درمان باید از سوی متخصصان صورت گیرد، با این وجود برخی افراد به صورت زیرزمینی و با به کارگیری روش های طب مکمل اعم از عنبیه شناسی، زبان شناسی، طب سوزنی و... در حال فعالیت هستند.

ثبت نظر

قوانین:

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید  در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • زینب
    28 تیر 1400 - 18:29

    بسیار عالی و مفید