برخورد جدی با شیادان از الزامات تقویت بدنه طب سنتی است

مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: بحث برخورد با شیادان و سوءاستفاده کتتدگان که از بدنه مثبت طب سنتی در راستای اهداف غیر مشروع خود و بازی کردن با عقاید مردم استفاده می کنند یک از الزامات و ارکان مهم در تقویت این طب است.

به گزارش خبرگزاری حکیم نیوز؛ طب سنتی قرن هاست جزو لاینفک زندگی ایرانیان به شمار می رود و اطبای بزرگی از این مرز و بوم برخواسته اند که روش های درمانی و کاربرد داروهای گیاهی و فرمول های خاص درمانیشان  امروز شهره جهان است از جمله ابوعلی سینا؛ اما این روزها در کنار جایگاه والای این طب در کشور برخی بی توجهی ها به تقویت علمی این علم کهن و سوء استفاده برخی شیادان در حال ضربه وارد کردن به این طب دیرینه است. چنانچه به گفته «دکتر آرمان زرگران»، عضو هیئت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه  علوم پزشکی تهران، مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و معاون بین الملل دانشکده  طب ایرانی برخورد جدی با شیادان از الزامات تقویت بدنه طب سنتی است.

زرگران در ادامه گفتگویش با «حکیم نیوز» در خصوص جایگاه این طب در کشور ابراز کرد: طب سنتی در فرهنگ و سابقه تاریخی این کشور قرار دارد و جایگاه آن را در درجه اول مردم و اقبال عمومی آنها تعیین می کند.

وی عنوان کرد: مسئله بعدی رویکرد جهانی است که در همه دنیا خصوصا در چند دهه اخیر علاقه به بازگشت به درمان های طبیعی و سنتی خصوصا در کشورهایی که مهد طب سنتی هستند مانند ایران، چین و هند که سابقه تمدنی بزرگی در این حوزه دارند پیشروتر است و طبیعتا می توانند پیشتروتر هم باشند چرا که طب بخشی از دانش ملی و بومی این سرزمین ها به حساب می آیند.

زرگران  اضافه کرد: موضوع بعدی اثر بخشی و کارآیی آنها است که می تواند جایگاهشان را مشخص کند؛ در کشوری مانند ایران سابقه طب سنتی چند هزارساله است و این چندهزار سال سابقه تجربه بشری در کنار آزمون و خطایی که در طول اعصار و قرون متوالی اتفاق افتاده به آنها پتانسیل و توان  بالایی  که در طول تاریخ تجربه شده در جهت کمک به کاهش آلام جهان بخشیده است.

وی با بیان اینکه این توانمندی که در دل طب سنتی نهفته است طبیعتا بخشی در گذر مدرنیته به طب رایج و نوین دنیا منتقل شده، افزود:  بخش بسیار زیادی از آن هم چون به لحاظ  تاریخی انتقال بسیار سریعی داشته وارد طب امروز نشده در نتیجه، بررسی، کار و پژوهش روی مدل های طب سنتی می تواند این نقاط را شفاف کند و به کمک پزشکی امروز بیاید چنانچه جایگاه آن را سازمان جهانی بهداشت با عنوان طب تلفیقی در نظر گرفته  یعنی قرار گرفتن طب های سنتی در کنار طب رایج دنیا .

معاون بین الملل دانشکده  طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص جایگاه آکادمیک طب سنتی هم گفت:  در کشور ما هم بیش از یک دهه است که طب سنتی وارد دانشگاه شده و دقیقا  با نگاه تلفیقی این اتفاق افتاده یعنی پزشکان و داروسازان برای تحصیلات تکمیلی خود در مقطع پی اچ دی می توانند وارد دانشگاه های علوم پزشکی که رشته طب سنتی دارد، شوند و این رشته را به طو آکادمیک در کنار طب امروز قرار دهند چنانچه این امر در دهه اخیر رشد بسیار زیادی داشته  است.

زرگران با بیان اینکه طب سنتی  و کارآزمایی های باللینی بسیاری که انجام شده  درکنار اقبال عموم به آن نشاندهنده کارایی این طب است، ابراز کرد:   طبیعتا اگر مردم جواب مثبتی نمی گرفتند وارد این حوزه نمی شدند .

این عضو هیئت علمی با اشاره به برخی سوءاستفاده ها در این طب اظهار کرد: اما نکات منفی این قضیه هم این است که وقتی ساختاری حرکت می کند و رو به جلو و تعالی است طبیعتا امکان سوء استفاده توسط برخی سودجویان هم در آن وجود دارد  چنانچه همین الان در کشور رشد سوء استفاده کنندگان از طب سنتی هم افزایش داشته  و این در کنار رشد دیگر موارد مثبت این امرطبیعی است.

وی به عدم برخورد قاطع با سودجویان و شیادان طب سنتی  اشاره کرد و گفت:  نکته منفی و ناراحت کننده، عدم برخورد با این سوء استفاده هاست و جریان هایی را ایجاد می کند که بعضا با دین و باور مردم هم بازی می کند که آن شارلاتانیسم است که انتظار می رود مسئولان زیربط با آن برخورد کنند اما متاسفانه این برخوردها خیلی جدی و در خور نبوده است.

مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که چند اتفاقی باید روی دهد که این ساز و کار تقویت شود؟ عنوان کرد:  نخستین مورد بحث حمایت ساختاری و حکومتی از طب سنتی است؛ چنانچه اسناد بالا دستی زیادی در حمایت از طب  سنتی داریم، هم یکی از بندهای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری  در راستای حمایت از طب سنتی است و هم سند ملی حمایت از طب سنتی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با امضای رئیس جمهور وقت به این امر اختصاص یافته و در کنار اینها مجلس هم قوانین حمایتی خوبی در حمایت  از طب سنتی دارد.  قوانین بالا دستی کم نداریم ولی در اجرای این قوانین و اسناد با مشکلاتی مواجه هستیم.

زرگران به تنزل معاونت طب سنتی به دفتر طب ایرانی در وزارت بهداشت به عنوان یکی از بدترین اتفاقات در حوزه طب سنتی اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین اتفاقاتی که می تواند در این راستا بیفتد این است که ما این اسناد بالادستی را به سمت اجرایی شدن ببریم و جایگاه طب سنتی و حوزه اختیارات آن را در بدنه وزارت بهداشت ودیگر ارکان مرتبط با آن مانند سازمان غذا و دارو که مدیریت کلی در حوزه طب های مکمل، داروهای طبیعی و مکمل را دارد، بیافزاییم.

عضو هیئت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه  علوم پزشکی تهران تاکید کرد:  هر چه در این حوزه چه در بدنه علمی و آکادمیک و چه بدنه سنتی و داروهای گیاهی اتفاق بیفتد در راستای اجرایی شدن آن اسناد بالا دستی عمل کرده ایم.

این عضو هیئت علمی با بیان اینکه معاون پژوهشی وزارت بهداشت در این سال ها روی چندان خوشی به طب سنتی نداشته گفت:  اگر بخش بیشتری از بودجه های پژوهشی مطابق اسناد بالا دستی به طب سنتی راه پیدا می کرد، شاهد تقویت بیشتر بدنه علمی طب سنتی بودیم.

زرگران یکی از الزامات تقویت بدنه طب سنتی را برخورد قاطع با شیادان این حوزه دانست و افزود: بحث برخورد با شیادان و سوءاستفاده کتتدگان که دارند از بدنه مثبت طب سنتی در راستای اهداف غیر مشروع خود و بازی کردن با عقاید مردم استفاده می کنند یک از الزامات و ارکان مهم در تقویت این طب است  چرا که گاهی این افراد  حتی در مواردی در قالب طب اسلامی، سنتی، ایرانی ورود می کنند بدون آنکه هیچ تخصصی در امر پزشکی داشته باشند لذا با توجه به اقبالی که وجود دارد می توانند سوءاستفاده های جدی از آن کنند.

وی افزود:  مراجع زیربط باید جلوی آنها را بگیرند پزشکی قانونی با پرونده های اینچنینی که ارجاع می شود به این سازمان باید برخورد جدی تری داشته باشد، قوه قضائیه هم اهتمام بیشتری در برخورد قضایی با این شیادان داشته باشد و طبیعتا اگر از یک طرف بدنه علمی طب سنتی که می تواند بازوی توانمندی برای نظام بهداشت و درمان کشور باشد و از آن طرف هم ساختارهای نظارتی و قضایی برخورد جدی تری  با افراد سودجو  در این حوزه داشته باشد، طب سنتی ما می تواند از مهمترین ارکان کمک کننده به سلامت جامعه هم از منظر درمان، پیشگیری و سلامت و هم از منظر اقتصاد مقاومتی و استفاده از توان و دانش بومی در این حوزه باشد که یک بازی برد برد است و هم از لحاظ اقتصادی به نفع کشور است و هم از لحاظ پیشگیری و حفظ سلامت و درمان می تواند کمک کننده باشد.

ثبت نظر

قوانین:

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید  در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.