پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
بیماری و درمان
تاریخ:26 شهریور 1399 - 23:17
کد خبر: 94

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله: باید مکانیسم عمل جوش شیرین و تأثیر آن تشریح شود

داوود فرج زاده: با توجه به طبع انسان‌ ها، روش برخورد با آنها نیز باید متفاوت باشد

به گزارش حکیم نیوز؛استفاده از روش های پیشگیرانه در طب سنتی، واقعیتی است که حتی بسیاری از اطبای طب نوین به آن اذعان دارند. بر همین اساس چند صباحی است که استفاده از بُخور جوش شیرین به عنوان راهکاری مقابله گر برای کرونا حرف و حدیث های مختلفی را به همراه داشته است.

داوود فرج زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه) در این باره می گوید: براساس چیزی که در علم بیوشیمی می‌ دانیم و آموختیم، جوش شیرین یا بی‌کربنات سدیم وقتی تجزیه می‌شود، گاز CO2 یا دی‌اکسید کربن تولید می‌ کند، این گاز چگونه می‌ تواند تنفس ما را افزایش دهد و اکسیژن‌ رسانی کند؟ در حالی که همه می‌ دانند که این گاز چه آسیبی به تنفس افراد می ‌زند.

فرج‌زاده بیان می کند: فردی که بُخور جوش شیرین را برای مبتلایان کرونا توصیه کرده است، بیاید مکانیسم عمل جوش شیرین و نحوه تأثیر آن را تشریح کند، تا هم ما و هم مردم در این مورد آگاهی داشته باشیم.

وی در رابطه با افرادی که به فروش داروی تقلبی برای کرونا مبادرت کرده‌اند، می گوید: در این راستا قوه قضاییه باید ورود کند و سازمان نظام پزشکی به شدت با این افراد برخورد کنند، اگر این دارو، منجر به مرگ افراد شود باید به عنوان یک قاتل با او برخورد کنند.

این پژوهشگر قرآن و سلامت، همچنین ضمن پرداختن به وضعیت تغذیه در بیماران مبتلا به کرونا می گوید: معمولاً باید پس از تشخیص نوع بیماری، توصیه‌های غذایی به بیمار ارائه شود، در این رابطه، دو دیدگاه طب نوین و طب سنتی وجود دارد. اما با توجه به اینکه این بیماری و تأثیر آن بر بدن، جدید است و دنیا در حال تجربه آن است، نباید هر توصیه‌ای به بیمار ارائه شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه) تأکید می کند: پزشکی مانند فیزیک و شیمی نیست که نتیجه یک عمل ریاضی مشخص باشد؛ چراکه با انسان ‌ها که دارای طبایع مختلف هستند سروکار داریم. برای یک بیماری در دو نفر، یک نسخه، پاسخ مشابه نمی ‌دهد و اثرات دارویی و غذایی متفاوت است. مثلاً: شکر و نبات که هر دو قند ساکاروز داشته و یک فرمول دارند، اما چون در نحوه کریستالیزه شدن آنها تفاوت وجود دارد، پس میزان انرژی نهفته آنها فرق می‌کند، بر همین اساس، دو طبع مجزا داشته و تأثیر متفاوتی بر افراد می‌ گذارند.

وی در پایان ضمن تأکید بر اهمیت طبایع از منظر منابع سنتی و دینی می گوید: این موضوع در منابع دینی و طب سنتی نیز ذکر شده است که با توجه به طبع انسان‌ ها، روش برخورد با آنها نیز باید متفاوت باشد. چنین چیزی در طب نوین وجود ندارد، اما در طب سنتی وجود دارد، باید این موضوع پالایش شود تا بتوان از آن بهره گرفت.

 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved