پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:26 شهریور 1399 - 21:49
کد خبر: 91

خوشبوی پولساز

همه از گل محمدی تنها گلاب را می شناسند و نام قمصر را، اما نمی دانند که این خوشبوی پولساز بیش از آنکه فکرش را بکنند می تواند برای همه سودآور باشد

به گزارش حکیم نیوز، بیش از 200 نوع گل رز در دنیا وجود دارد. گل محمدی پراستفاده ترین نوع گل رز محسوب می شود که بیشترین سطح زیر کشت آن در ایران، مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک مثل: اصفهان، فارس و آذربایجان غربی است که برای پرورش این گل بسیار مناسب است.

در حال حاضر 64 گونه از گل محمدی در ایران شناسایی شده و بیش از 30 هزار هکتار اراضی کشاورزی ایران زیر کشت گل محمدی است.

 

خواص گل محمدی

گل محمدی نه تنها به دلیل بوی خوش، بلکه به دلیل خواص بالای دارویی، آرایشی و بهداشتی همواره در طول تاریخ مورد اقبال بوده است. اگر شما حساسیتی نسبت به گل محمدی نداشته باشید می توانید برای موارد مختلف دارویی از این گیاه پر خاصیت استفاده کنید.

گل محمدی از بعد داروی برطرف کننده سرفه، دردهای شکمی و مشکلات گوارشی، کاهش دهنده خونریزی در دوران قاعدگی است. همچنین التهاب و حساسیت را رفع می کند.

روغن گل محمدی یک ملیّن مناسب درمان یبوست است، علاوه براینکه بوییدن عطر این گل نیز، برای افسردگی، رفع غم و اندوه و اضطراب اثرگذار است.

آنتی اکسیدان های مفید مثل ویتامین Cدر این گیاه پرخاصیت برای رفع مشکلات پوستی مثل آکنه، لکه های پوستی، چین و چروک در لوازم آرایشی و بهداشتی بسیار پرکاربرد است. محلول گلاب به دست آمده از گل محمدی نیز به عنوان اسکراب نقش لایه برداری از پوست و نیز پاک کننده آرایش دارد.

گل محمدی به عنوان یک نوشیدنی، خاصیت درمانی دارد. از جمله: افزایش ایمنی بدن، تسکین دهنده مشکلات ناشی از سرماخوردگی، گلودرد و آنفولانزا. دمنوش گل محمدی باکتری های مضر روده را از بین می برد و کسانی که به اسهال خونی یا التهابات دستگاه گوارش دچار باشند می توانند از دمنوش گل محمدی استفاده کنند. علاوه براینکه پاکسازی کبد و کیسه صفرا نیز از فواید دیگر این گیاه دارویی است.

 

گردش مالی گیاهان دارویی در دنیا

گردش مالی گیاهان دارویی در سال 2020 در دنیا حدود 100 میلیارد دلار بوده که پیش بینی می شود تا سال 2050 این رقم به 500 میلیارد دلار برسد. گفته می شود بلغارستان یکی از رقبای جدی ایران در تولید گل محمدی است، بلغارها بیش از 50 نوع محصول به ویژه در بخش آرایشی- بهداشتی و دارویی دارند.

در ایران نیز این موضوع صادق است، به طوری که تنها یک شرکت فعال در حوزه گیاهان دارویی به طور متوسط سالانه 4 میلیون دلار درآمد دارد. با این اوصاف ایران با توجه به اقلیم خاص و متنوع ظرفیت بالایی در تولید گیاهان دارویی به ویژه گل محمدی دارد.

 

از کجا شروع کنیم؟

با این مقدمه شاید به ذهن شما هم خطور کند وارد بازار کار کشت و کار و تولید گل محمدی شوید اما چگونه؟ پاسخ این است که با حداقل یک هکتار زمین و ۲۵ میلیون تومان سرمایه اولیه می توان کشت گل محمدی را آغاز کرد. بعد از گذشت ۲ سال، ثمردهی گیاه شروع می شود و در سال چهارم به شش بار برداشت محصول افزایش پیدا می کند، که درآمد آن از هر هکتار ۶۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان است.

البته فرآوری گل محمدی سودآوری بیشتری دارد از هر 3 تن گل محمدی یک کیلو اسانس یا عطر مایع به دست می‌آید که قیمت آن در خارج از کشور تا ۸ هزار دلار می رسد و شرکت های سازنده لوازم آرایشی و بهداشتی مشتری پروپاقرص این محصولات هستند.

از هر یک کیلو گل محمدی می توان ۱ونیم لیتر گلاب تولید کرد. که در بازار داخلی هر لیتر آن ۱۰ هزار تومان ارزش دارد. غنچه این گیاه در هر هکتار ۵۰۰ کیلوگرم، به ارزش هر کیلو ۱۵۰ هزار تومان است. خوب است بدانید که تولید گل محمدی نیاز به مجوز خاصی هم ندارد.

زینب حیدری

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved