پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:24 شهریور 1399 - 20:35
کد خبر: 86

رتبه نخست سرزمین زعفران در کشت گیاهان دارویی  

همه ما خراسان رضوی را با زعفران می شناسیم. اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید این استان، در کشت گیاهان دارویی بالاترین سهم را دارد.

خبرگزاری حکیم نیوز: گیاهان دارویی مثل پنیرک، نعنا فلفلی، گل گاوزبان و... از جمله مواردی است که در استان خراسان رضوی، کشت می شود. البته بحث زعفران از سایر تولیدات کشاورزی این استان مجزاست.

آنطور که یوسف گازران کارشناس گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی می گوید: از 29 هزار هکتار زیر کشت محصولات کشاورزی این استان امسال 642 هکتار زیر کشت گیاهان دارویی است، این مساحت منهای 91 هزار هکتاری است که زعفران در آن کشت می شود.

به گفته وی، اقلیم مناسب خراسان، گونه های وحشی و مرتعی موجود در استان، آب و هوای مناسب، گونه های خاص و نادر گیاهان دارویی استان، اراضی قابل کشت، ارتفاع مناسب از سطح دریا و امکان صادرات به کشورهای همجوار و ... از مهمترین ظرفیت های بالقوه خراسان رضوی در کشت گیاهان دارویی به حساب می آید.

گازران معتقد است: با توجه به قیمت مناسب گیاهان دارویی نسبت به سایر کشت ها، اقتصادی بودن، اشتغال زایی، ارزآوری، همزمان بودن مراحل تولید گیاهان دارویی با زمان بیکاری کشاورزان، استقبال کشاورزان و ... می توان این ظرفیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل کرد.

کارشناس گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به گونه های شاخص گیاهان دارویی تولیدی این استان اشاره می کند و می گوید: گل محمدی، آنقوزه. باریجه، زیره کوهی، زیره سبز، موسیر، پنیرک، آویشن باغی، نعنا فلفلی، خاکشیر، فلفل قرمز، مرزه، بادرنج بویه، گل گاوزبان، سماق، زنیان، نعنا معمولی و انیسون تنها بخشی از 70 گونه کشت شده در خراسان رضوی است.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی در سطح زیر کشت، رتبه اول و در تولید گیاهان دارویی، رتبه ششم کشوری را به خود اختصاص داده، خاطرنشان می کند: این حجم تولیدات، ۹ درصد از تولید کشور محسوب می شود.

گازران ادامه می دهد: اگر سطح زیر کشت زعفران را به گیاهان دارویی اضافه کنیم ۷۰ درصد کل کشت گیاهان دارویی به خراسان رضوی اختصاص دارد اما خراسان رضوی به دلیل وسعت کشت زعفران که در دنیا رتبه اول را دارد بر خلاف سایر استان ها آمار زعفران را مجزا اعلام می کند.

این کارشناس حوزه گیاهان دارویی به ظرفیت های اقتصادی مغفول مانده گیاهان دارویی اشاره می کند و می گوید: اگر سرمایه گذاران به فراوری گیاهان دارویی ورود کنند، قطعا سودی چند برابر کشت عایدشان خواهد شد.

زینب حیدری

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved