پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
سیاست سلامت
تاریخ:23 شهریور 1399 - 18:23
کد خبر: 81

پیری زودرس از عوارض تغییر ساعت رسمی کشور

تغییر ساعت رسمی کشور و جدال بین موافقان و مخالفان موضوعی است که سالها جامعه با آن درگیر است، تصمیمی که روی کاغذ یک مصوبه ساده اما در عمل به قیمت گزاف سلامت جان مردم تمام می شود.

 خبرگزاری حکیم نیوز: "ساعت رسمی کشور، فردا یک ساعت جلو کشیده می‌شود." این جمله خبری آشناست برای مردم ایران که ابتدای فروردین ماه هر ساله با آن مواجه می شوند و از طرف دیگر پایان شهریور ماه که خبر بازگشت ساعت به حالت قبل منتشر می شود. این موضوع مردم  را تا روزها درگیر ساعت قدیم و جدید می کند و همین سردرگمی خیلی وقتها دست آویز مزح و خنده می شود اما حقیقت اینکه از نگاه برخی کارشناسان این تغییر ساعات مضراتی هم دارد.

قانون تغییر رسمی ایران در ایران برای نخستین بار، پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷اجرایی شد. پس از آن برای مدتی این قانون به حالت تعلیق درآمد و مجدد در سال ۱۳۷۰ دولت کارگزاران در هیئت وزیران  مصوبه‌ای را به تصویب رساند که طی آن ساعت رسمی کشور همه ساله در اول فروردین یک ساعت جلو کشیده شود و در سی ام شهریور به حالت اول بازگردد.

از دلایلی که برای این اقدام مطرح شد کاهش مصرف ۱۰۰ مگاوات در زمان پیک (اوج مصرف) بود، این قانون برای سالها همواره مخالفان و موافقانی داشت اما در نهایت در روز ۳۱ مرداد ۱۳۸۶ قانونی مشتمل بر یک ماده واحده مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که براساس آن ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین، یک ساعت به جلو کشیده می شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریور؛ به عقب کشیده شده، یعنی به حالت اول برگردانده می‌شود.

اگرچه گفته می شود که "هدف ابتدایی تغییر ساعت تابستانی کاستن مصرف انرژی در ساعات اوج مصرف و کاهش استفاده از لامپ رشته‌ای بوده‌است اما شیوه‌های گرمایش و سرمایش مدرن تا حدود زیادی متفاوت است و به همین دلیل نتیجه در مورد چگونگی تأثیر این شیوه بر مصرف انرژی اغلب محدود و متناقض است." اما پیش از این نظر، استفاده بیشتر از نور خورشید در طول روز نیز بعنوان یک دلیل برای تغییر ساعت کاری مطرح می شد، که  برای نخستین بار در سال ۱۷۸۴ در فرانسه این موضوع مطرح شد.

اکنون هفتاد و هفت کشور جهان با استفاده از این تکنیک، ساعات رسمی خود را تنظیم می‌کنند با این وجود این اقدام همچنان منتقدانی دارد. از منظر طب سنتی، این تغییر ساعت مضراتی هم دارد.

تغییر ساعت رسمی، ساعت بیولوژیک بدن را بهم می ریزد

آنگونه که احمد ناصری پژوهشگر طب سنتی می گوید: تغییر ساعت کاری تغییر ساعت بیولوژیک بدن را به همراه دارد، این تغییر ساعات سبک زندگی از آنجا که ساعت آغاز فعالیت روزانه را تحت الشعاع قرار می دهد می تواند عوارض جدی برای بدن داشته باشد.

این فعال حوزه طب سنتی معتقد است: وقتی فرد در یک بازه زمانی مشخص بعد از صرف صبحانه فعالیت روزانه را آغاز می کند تغییر دادن این برنامه تا روزها سبک زندگی او را اعم از غذا خوردن، کار، تفریحات و همه جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد، در نتیجه عواقب منفی که می تواند به سراغ فرد بیاید می توان به پیری زودرس و مشکلات گوارشی اشاره کرد.

 

 

 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved