پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
گزارش و مقاله
تاریخ:22 دی 1399 - 09:50
کد خبر: 807

کنترل فشار اعصاب با ورزش

مسئله مهم در سلامتی و بهزیستی نه تنها غذای بهداشتی است بلکه روش استفاده از مواد غذایی نیز هست. در اینجاست که مسئله اعصاب، ناراحتی ها و آشفتگی عصبی به میان می آید. که با شیوع زندگی صنعتی غرب، فشار عصبی یا آشفتگی عصبی اصطلاح متداول شده است.

حکیم نیوز: هرچند علت بسیاری از بیماری ها فشار بر اعصاب عنوان می‌شود ولی فشار و منشاء بیماری نیست، بلکه واکنش است نسبت به تهی شدن یا هدر رفتن مواد مورد نیاز نظام دفاعی بدن که سرانجام موجب ناراحتی های عصبی و دیگر بیماریها می شود. واکنش به فشار بر روی اعصاب در طبیعت انسان است و پاسخ طبیعی بدن در هنگام خطر، ترس، چیرگی مسائل روزمره در زندگی و مشاجره در عدم توافق با دیگران بروز می‌کند.

 فشار اعصاب در میان انسان ها تاریخچه دیرینه دارد و به زمان انسان گونه ها باز می گردد. فشار عصبی بر انسان گونه ها در رابطه با ناگواری های طبیعت و رودررویی با حیوانات وحشی نیرومندتر بوده است. نظام عصبی انسان های امروز ما تکامل یافته نظام عصبی انسان های اولیه است. امروز واکنش عصبی برای ما مبارزه و جنگ و گریز که برای پیشینیان مان مطرح بود نیست. نبرد با ناگواری های طبیعت، رو در رو شدن با حیوانات وحشی و حتی کمتر از آن در زندگی ما امری روزمره نیست ولی فشار و اعصاب در زندگی امروزی در ابعاد گوناگون بیشتر از امروز در جوامع متمدن، افزایش جمعیت، کاهش فضا، ناگواری های محیط زیستی و زندگی صنعتی عوارض خاص خود را دارد که خواه و ناخواه بیشتر ما در ارتباط مستقیم و دائمی با این عوارض قرار داریم.

 مغز و سیستم عصبی ما همواره مورد بمباران امواج رادیویی با فرکانس های گوناگون قرار می‌گیرد. انسان گونه‌های اولیه سلاح را برای رفاه بشر ساختند ولی انسان امروزی بی فکرانه سلاح‌های مدرن را برای نابودی هستی و اعصاب خود ساخته است برای مثال در جنگ ایران و عراق بارها تقریباً برای هر دو ملت پیش آمد که همه در خواب و سکوت مطلق بودند که غرش گوشخراش و اعصاب خردکن انفجار موشک و همه را وحشت زده و ترسناک با قلب‌های کوبنده در هیجانی ناگوار بیدار کرد. اگرچه به چشم دیده نمی شود ولی همزمان با چنین هیجان های ناگوار غدد پتوایتری و آدرینال بدن گوش بزنگ شده، خون را پر از هورمون های هیجان زا می کند در حالی که تپش قلب و ضربان بالا میرود شش ها اکسیژن بیشتری جذب و به ماهیچه ها می رسانند و قند خون به شدت بالا می رود تا پاسخگوی انفجار انرژی حاصل شود و نیز واکنش دستگاه گوارشی آهسته می شود. عرق زیادی از بدن خارج می شود، تمامی این واکنش ها در بدن در رابطه با آمادگی نظام دفاعی بدن است.

هنگامی که خطر برطرف می شود یا آنکه نظام دفاعی بدن به روشی شایسته با وضعیت اضطراری مقابله می‌کند، بدن دوباره دچار دگرگونی شده، وارد مرحله مقاومت می‌شود. در مرحله مقاومت، بدن آرامش خود را به دست می‌آورد و واکنش‌های هیجان را به سوی رفتار طبیعی گرایش پیدا می‌کند. اگر اینگونه واکنش های هیجانی که موجب پریشانی اعصاب می‌شود همواره ادامه داشته باشند نظام دفاعی بدن خسته و از مبارزه خودداری می‌کند. فشار اعصاب انسان گونه ها سنگین و ندرتی بوده است ولی در زندگی سریع صنعتی امروز فشار اعصاب مکرر و دراز  مدت است. اساتید پزشکی در این زمینه اتفاق نظر دارند که بسیاری از بیماری ها از فشار بر اعصاب نتیجه می شود و نتیجه آن غیر طبیعی زندگی ماشینی و برای انسان است.

فشار روحی و عصبی در زندگی روزمره که دست ساز انسان مدرن است نظام دفاعی بدن را خسته و از پا درمی‌آورد. زندگی به اصطلاح متمدن امروزی انسان را به گونه‌ای بار آورد که فشار روحی و عصبی را که در طبیعت انسان است در وجود خود حبس و به خود خوری سوق می‌دهند انسان تحت تاثیر تفکرات و مشکلات عصبی گوناگون دچار بیماری های امروزی از جمله زخم معده، زخم روده، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، فشارخون، تنگی نفس، کم‌خوابی یا بی‌خوابی، بیماری لاغری، ناهماهنگی خوراک، بیماریهای پوستی و... شده است.

ناگفته نماند که در مواردی فشار بر اعصاب می‌تواند جنبه مثبت داشته باشد و آن زمان است که انسان به این ناملایمات عادت می کند و در برابر آنها مقاوم می شود. این گونه فشار‌ها بر اعصاب معمولا از فعالیت‌های ورزشی بدن و فکری نتیجه می شود. سرانجام هر کس در برابر فشار اعصاب واکنش ویژه خود را دارد ولی هیچکس در برابر زیان‌های آن مصون نیست.

واکنش انسان در برابر فشارهای عصبی پیشینه‌ای کهن دارد و در رابطه با طبیعت موجب پیدایش گروه های خونی گوناگون شده است. فشارهای وارد بر اعصاب در رابطه با دگرگونی های محیط زیست، آب و هوا و رژیم غذایی، هر سلول را در بدن به شکلی برنامه‌ریزی کرده که اثرات آن از نسلی به نسل دیگر منتقل و همینطور تا به انسان امروزی به ارث رسیده است. پزشک دی آد آمو ۳۵ سال از عمر خود را  صرف مطالعات فشار بر اعصاب و سطح انرژی آن در گروه های خونی گوناگون کرد و توانست ورزش های ویژه و مناسبی را برای هر گروه خونی طراحی کند. وی در مطالعات خود هزاران نفر از بزرگ و کوچک را تحت آزمایش قرار داد. پژوهش‌های کنونی دانش پزشکی با نتایج آزمایش‌های پزشکی دی اد آمو به این نتیجه رسید  که هر گروه خونی ورزش های مناسب به خود را نیاز دارد تا بتواند با روش موثر با زیان های فشار اعصاب مبارزه کند.

منبع| گنجینه طب سنتی ایران

زینب حیدری

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved