پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
بیماری و درمان
تاریخ:19 شهریور 1399 - 23:51
کد خبر: 70

متخصص طب ایرانی تأکید کرد: سبک زندگی مناسب عاملی برای مقابله با کرونا

دکتر فاضله حیدریان: در کودکان زیر دوازده سال دم‌نوش ها قابل تجویز نیستند

به گزارش حکیم نیوز: با توجه به اپیدمی کرونا در این روزها، افراد برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری دست به تغییر سبک زندگی خود زده­اند، استفاده از انواع دمنوش­ها و داروهای گیاهی، بدون در نظر گرفتند فواید و مضرات آن برای گروه­های سنی مختلف و همچنین عدم توجه به زمان مصرف آن­ها در طول سال یکی از این بهره برداری هاست، فاضله حیدریان متخصص طب ایرانی در اینباره گفت: در ابتدای شیوع کرونا مصرف دم نوش­هایی مانند زنجبیل، بابونه، اسطوخودوس و … توصیه می‌شد که این دم نوش ها در زمستان به خاطر سردی هوا عارضه کمتری داشتند اما در فصل تابستان با توجه به ماهیت گرم بودن همه آنها، عوارض خوبی ندارند به همین دلیل در این فصل مصرف آنها توصیه نمی‌شود.

وی افزود: با توجه بر اینکه نوع تغذیه باید با توجه به مزاج فرد در نظر گرفته شود، افرادی که گرم مزاج هستند با مصرف دم‌نوش زنجبیل دچار سرفه‌های خشک، خارش و گرفتگی بینی می‌شوند و به همین دلیل نباید آن را مصرف کنند. همچنین بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند با مصرف غذاهای گرم و سرد در افراد با مزاج مختلف عارضه ایجاد کند که باید این بیماری‌ها را نیز مدنظر قرار دهیم.

حیدریان ضمن تأکید بر مصرف حساب شده دمنوش ها توسط بیماران زمینه ای خاطر نشان کرد: افرادی که دارای بیماری‌های قلبی هستند قبل از مصرف هرگونه دم‌نوش یا غذایی، داروهایی را که مصرف می‌کنند با پزشک خود مطرح کنند، چرا که مصرف هم زمان برخی از غذاها با داروها عارضه ایجاد می‌کند و نه تنها باعث افزایش ایمنی بدن نمی‌شود، بلکه مشکلاتی را نیز به وجود می‌آورد.

این متخصص طب ایرانی برای افزایشسطح ایمنی بدن در دوران کرونا ادامه داد: افراد باید سبک زندگی خود را تغییر دهند، شب‌ها زود بخوابند، چرا که تنظیم سیستم هوشمند بدن بین ساعت ۱۱ شب تا ۴-۳ صبح صورت می‌گیرد به همین دلیل بهترین زمان خواب همین تایم است.

وی ادامه اظهار داشت: به هم خوردن خواب در افراد، باعث تغییراتی در هورمون‌ها و غدد درون ریز بدن می‌شود که باید با خواب به موقع، اجازه بروز بیماری‌ها را ندهیم.

حیدریان در رابطه با استفاده از دم­نوش برای کودکان زیر دوازده سال گفت: در کودکان زیر دوازده سال دم‌نوش ها قابل تجویز نیستند، چرا که باعث بروز عوارضی برای آنها می‌شوند و در مجموع داروهای گیاهی برای سنین پایین توصیه نمی‌شود، مگر اینکه از شربت‌ها و داروهای فرموله شده برای اطفال مانند شربت‌های گیاهی که در بازار نیز موجود است، استفاده کنیم.

وی در ادامه به اهمیت فعالیت های ورزیش برای افزایش سطح ایمنی بدن پرداخت و تصریح کرد: روزانه نیم ساعت فعالیت بدنی باعث بالا رفتن سطح ایمنی بدن می‌شود و از سوی دیگر عدم استفاده از غذاهای غلیظ مانند کله پاچه، حلیم، کباب‌ها، ماکارونی و غذاهای سرخ کردنی که هضمشان برای بدن سخت است نیز ضروری است.

حیدریان خاطرنشان کرد: شستشوی بینی و سینوس یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از تجمع ویروس در مخاط بینی است و روزانه دو بار شستشو می‌تواند دوز ویروس را نیز کم کند و اگر مخاط آلوده باشد، آن را پاک خواهد کرد.

این متخصص طب ایرانی شستشویبینی با محلول آب نمک را بهترین راه مقابله با بیماری برشمرد و گفت: آب نمک بهترین محلول شستشوی بینی و سینوس است به طوری که یک چهارم قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان یک بار مصرف ریخته و بینی را با آن شستشو دهیم که البته باید از آب جوشیده ولرم استفاده شود. همچنین جوشانده بابونه نیز با همین روش می‌تواند برای شستشو مؤثر باشد.

وی در پایان در رابطه با داروهای موثر برای افزایش سطح ایمنی بدن تأکید کرد: یکی از داروهای مؤثر برای افزایش سطح ایمنی بدن، ژل رویال است که در داروخانه‌ها موجود است و همه افراد می‌توانند از این داروها استفاده کنند.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved