پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
زندگی سلامت
تاریخ:18 شهریور 1399 - 00:58
کد خبر: 67

ایرانشهر؛ شهر ساباط و آرامش

شب های نایین با حجم انبوهی از ستاره ها که در میان زمین و آسمان معلق به نظر می رسد مورد توجه دوستداران کویر است، آرامش و خنکای شب کویر، داغی روزهای تابستان را به شکل مقطعی به فراموشی می سپرد

شهر ساباط و آرامش

 

قدم که توی کوچه پس کوچه های کاهگلی بافت پایین شهر می گذاری اگر حوالی صبح باشد و یکی از در و همسایه ها کمی آب روی زمین ریخته باشد ناگهان به تودرتوی دالان تاریخ می روی، اینجا نائین است، درست نزدیکی های حاشیه کویر مرکزی ایران، شهری که می توان ترکیبی از کوه و دشت و البته سبزی را در آن دید.

از میان گذرها که عبور می کنی، محال است متوجه نقش طاقی ساباط ها روی آسمان آبی و بدون لک کویر نشوی، بخشی از خنکای تابستانه کوچه های کویری از ساباط هایی است که باد را در خود می گردانند و کاهگل که از دیرباز عنصر اصلی معماری در کویر بوده این وظیفه مهم را به دوش دارد. البته این روزها سراغ این نوع از معماری شهری را فقط می توان در بخش های پایین یا سفلی نائین و شهرهای مشابه دید، ترکیب رنگ کاهگلی با آبی روشن آسمان در روز، موجب تمدد و آرامش اعصاب می شود.

این شهر که مردمان آن با گویش نائینی که از لهجه های برگرفته از فارسی پهلوی به یادگار مانده صحبت می کنند در کش و قوس تاریخ این سرزمین  با چهره های آفتاب سوخته و پرمهرشان شهر را از گزند حوادث در امان نگاه داشته اند. نائین از زمان های دور یکی از ولایات فارس بوده اما بعدها به اصفهان پیوند خورده است، چهره آرام شهر، اما حکایت از سال ها صبوری و همجواری با کویر دارد.

 

شب کویر

شب های نایین با حجم انبوهی از ستاره ها که در میان زمین و آسمان معلق به نظر می رسد مورد توجه دوستداران کویر است، آرامش و خنکای شب کویر، داغی روزهای تابستان را به شکل مقطعی به فراموشی می سپرد و به همین علت است که در زمان های گذشته، بیشتر میهمانی ها و گعده های خانوادگی و دوستانه به شب نشینی های شاد و مفرح می گذشت. شب پرستاره کویر برای دورانی که زندگی در مدرنیسم همه ما را کلافه و خسته از روزمرگی کرده است، درمانگر طبیعی و منحصر به فردی به حساب می آید.

 

با من از گذشته ها بگو

نایین میراث دار گذشته های دور و پر رمز راز است، تاریخ نایین به سال های پیش از اسلام باز می گردد، پژوهشگرانی که تاریخ این سرزمین را بررسی می کنند به آبادی و آبادانی آن در دوره های پیش از اسلام اشاره کرده اند، در برخی از منابع آمده، ساربانان جاده تجاری ابریشم، شتران خود را در این منطقه هُنارگیری می کردند و در اصل، آنجا اقامتگاهی مفرح بوده است. به هرحال با مراجعه به منابع مختلف در می یابیم، نایین پیش از اسلام در تقسیمات کشوری با داشتن مراکز اداری و خدماتی نقش فعالی در حوزه زیست شهری ایفا می کرده است. در دوره اسلام نیز این شهر به تناسب رشد داشت و با تلفیق فرهنگی، بومی، ملی و اقلیمی با فرهنگ ناب و غنی اسلامی در تمام ارکان زیستی مردم، تغییرات عمده ای ملاحظه شد.

درباره وجه تسمیه نایین در برخی منابع آورده اند که نام این شهر از گیاهی باتلاقی به نام نی گرفته شده است و دیگر آنکه بعضی از یهودیانی که از اورشلیم به مشرق کوچانیده شده اند این شهر را به یاد موطن خویش بنا کرده و بدین معنا خوانده اند، ولیکن آنچه مسلم است عناوینی مثل شهر مساجد، قصبه طیبه، مدینه العرفا و... که برای نایین برشمرده شده نشان دهنده اهمیت این شهر در دوره های مختلف تاریخ است و می تواند ارادت مردم به دین و مذهبشان را آشکار کند.

 

ادامه دارد...

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved