پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:15 شهریور 1399 - 19:39
کد خبر: 60

خواص درمانگر آویشن

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: مزاج آویشن در طب سنتی ‏گرم و خشک بوده و به عنوان چاشنی در غذا‌های غلیظ و کمک به هضم آن‌ها مانند کله پاچه ،باقلا، عدس، گوشت گوساله و انواع فست فود‌ها کاربرد دارد

به گزارش حکیم نیوز: برخی از گیاهان با خواص اعجاب انگیز خود منجر به پیشگیری از بیماری های گوناگون فصلی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند، زرین سرحدی نژاد داروساز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره خواص آویشن به عنوان یک گیاه درمانگر طبیعی گفت: آویشن گیاهی است دارای خواص بسیار که امروزه ما اغلب آن را به صورت خشک‌شده و به‌عنوان چاشنی در غذا‌ها استفاده می‌کنیم، این گیاه ارزشمند دارای خواص متعددی از دیدگاه طب سنتی است.

وی خاطرنشان کرد: مزاج آویشن در طب سنتی ‏گرم و خشک بوده و به عنوان چاشنی در غذا‌های غلیظ و کمک به هضم آن‌ها مانند کله پاچه ،باقلا، عدس، گوشت گوساله و انواع فست فود‌ها کاربرد دارد، همچنین این گیاه به عنوان ادویه‌ای برای افزایش اشتها در کودکان و بزرگسالان قابل توصیه است، برای افزایش وزن نیز توصیه می‌شود و بهتر است پنیرتازه به همراه آویشن مصرف شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه کرمان ضمن بیان خواص درمانی آویشن تصریح کرد: خواص درمانی قابل ذکری برای این گیاه در طب سنتی و منابع معتبر آن یافت می‌شود، دمنوش این گیاه دارای اثرات گشاینده گرفتگی‌ها و خلط آور و پاک کننده ریه و سایر اعضای بدن نظیر معده و کبد و روده‌ها از بلغم است.

وی عنوان کرد: از جمله خواص دیگر این گیاه رفع درد‌های مثانه و رحم بوده و مصرف جوشانده آویشن به همراه انجیر برای سرفه و تنگی نفس توصیه می‌شود.

سرحدی نژاد در پاسخ به سؤال فواید دیگر درمانی آویشن افزود: استفاده جوشانده گیاه با آب کرفس برای دفع سنگ‌های کلیوی توصیه می‌شود و استفاده از غرغره جوشانده آویشن به همراه سرکه و زیره برای تسکین درد دندان نیز مفید بوده و توصیه می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: هر گیاهی با توجه به مواد موثره‌ای که در خود دارد همزمان با اثرات مفید درمانی، می‌تواند منجر به بروز عوارض جانبی و یا تداخلات دارویی با سایر دارو‌های گیاهی و یا شیمیایی شود، برای همین توصیه می‌شود همانند سایر گیاهان دارویی قبل از استفاده از گیاه فوق در درمان بیماری‌ها حتما با پزشک و یا داروساز در خصوص مقدار مصرف و همزمانی مصرف با سایر دارو‌های شیمیایی مشورت لازم انجام پذیرد.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved