پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
بیماری و درمان
تاریخ:12 شهریور 1399 - 22:09
کد خبر: 54

متخصص طب سنتی: رایج ترین علامت فیبروم ها بی علامتی است

دکتر مژگان تن ساز: فیبروم در سن باروری از 20 تا 50 سال شایع است؛ با افزایش سن و ژنتیک خطر ابتلا به فیبروم افزایش پیدا می کند و در بعضی از نژادهای خاص مثل آسیایی و آفریقایی، فیبروم شایع‌تر است.

به گزارش حکیم نیوز: بیماری های زنان در دهه های اخیر یکی از مهمترین دغدغه های جامعه پزشکی کشور است، افزایش میزان ابتلا به فیبروم های رحمی نیز از این دست از مشکلات است دکتر مژگان تن ساز، متخصص طب سنتی درباره دلایل ابتلا زنان به این بیماری گفت: رحم  سه لایه داخلی آندومتر، لایه میانی یا میوم و لایه بیرونی دارد؛ فیبروم توده‌هایی است که داخل بخش های مختلف رحم رشد می‌کند و بسته به اینکه که در کدام‌یک از این لایه‌ها باشد و شروع به رشد کند و همچنین بسته به اندازه آن، علائم مختلفی را در فرد به‌وجود می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: فیبروم در سن باروری از 20 تا 50 سال شایع است؛ با افزایش سن و ژنتیک خطر ابتلا به فیبروم افزایش پیدا می کند و در بعضی از نژادهای خاص مثل آسیایی و آفریقایی، فیبروم شایع‌تر است.

این متخصص طب سنتی  رایج‌ترین علامت فیبروم ها را بی‌علامتی برشمرد و افزود: فیبروم معمولاً به‌طور اتفاقی در سونوگرافی‌هایی که به‌دلایل دیگر انجام می‌شود، کشف می‌شود. فیبروم‌هایی که در لایه آندومتر قرار دارند، معمولاً با علامت خونریزیهای شدید یا طولانی‌تر شدن دوره قاعدگی خود را نشان می‌دهند؛ اما فیبروم در لایه میوم و لایه خارجی، گاهی با درد و تکرر ادرار همراه است، فرادی که دارای سبک زندگی نادرست، عدم‌تحرک و اضافه‌وزن هستند، بیش از سایرین مستعد ابتلا به فیبروم هستند.

تن ساز تصریح کرد: فیبروم بر باروری اثرگذار است و بسته به اینکه کدام بایه رحم را درگیر کرده است می‌توان گفت که  شخص می‌تواند باردار شود یا خیر؛ گاهی محل فیبروم به‌گونه‌ای است که برای بارداری هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر فیبروم در ناحیه آندومتر و با اندازه آن نیز بزرگ باشد، ممکن است فرم رحم را تغییر دهد و مانع لانه‌گزینی شود، همچنین باروری را به تأخیر بیندازد و یا حتی اگر باروری اتفاق افتاد، ممکن است باعث سقط شود.

وی با بیان عوارض فیبروم بر بارداری ادامه داد: مطالعات نشان داده است که حدود یک‌سوم فیبروم‌ها در بارداری بزرگتر می‌شوند؛ اما انواع خاصی از فیبروم نیز وجود دارند که پس از بارداری کوچک‌تر می‌شوند؛ پس می‌توان گفت فیبروم در بارداری دارای تأثیرات ضد و نقیضی است.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: ممکن است فیبروم در بارداری آن‌قدر بزرگ شود که فرد دچار زایمان زودرس شود و شایع‌ترین علامت آن در بارداری درد است؛ زایمان سزارین در افرادی که فیبروم دارند، شش برابر بیشتر از سایر افراد استت، فیبروم ها معمولاً بدخیم نیستند، موارد نادری از آنها وجود دارد که به‌شکل سرطانی درمی‌آیند و پزشک از طریق ام‌آر‌آی به تشخیص آنها می‌پردازد.

تن ساز جراحی را یکی از راهکارهای مقابله با این بیماری دانست و متذکر شد:کسانی که فیبروم را جراحی کرده‌اند، نیز باید در نظر داشته باشند که احتمال بازگشت فیبروم بسیار زیاد است و با داشتن سبک زندگی درست می‌توانند احتمال ابتلا را بسیار کاهش دهند.

وی در پاسخ به راهکارهای طب سنتی در درمان فیبروم گفت: نخستین راهکار درمانی طب سنتی برای فیبروم، همان رعایت اصول شش‌گانه طب سنتی است؛ مصرف گوشت گاو و گوشت های مانده مثل سوسیس و کالباس، خون ناسالم در بدن تولید می‌کنند و منجر به تولید ورم‌هایی در بدن می‌شوند که همان فیبروم است.

تن ساز در پایان تصریح کرد: اگر فیبروم دچار خونریزی شود، اولویت در درمان، جلوگیری از خونریزی است، گاهی این خونریزی ممکن است بسیار شدید باشد تا حدی که فرد دچار کمبود خون شود، در این زمان مصرف غذاهای خونساز بسیار مهم است؛ خوراکی‌هایی مثل زرده تخم‌مرغ عسلی که هضم آسانی دارد و گوارش را دچار مشکل نمی‌کند، بسیار خوب و مفید است، همچنین مصرف روزی دو تا شش قاشق غذاخوری شیره انگور همراه با آب، نیز  مفید است. استفاده روزانه از مغزها که دارای خاصیت ضدالتهابی هستند و این فرضیه در مورد فیبروم وجود دارد که فیبروم نوعی التهاب، است، ‌بسیار سفارش شده است.

 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved