پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
زندگی سلامت
تاریخ:21 مهر 1400 - 19:02
کد خبر: 4782

با تغذیه مناسب تراکم استخوان را درمان کنید

فوق تخصص غدد گفت: انجام تست تراکم استخوان برای خانم‌هایی که هیچ فاکتور خطری ندارند 5 سال پس از یائسگی و برای آقایان پس از 65 سالگی ضروری است

به گزارش حکیم نیوز :مهرناز ایمانی فوق تخصص غدد، درباره بیماری استئو پروز یا پوکی استخوان و دلایل ایجاد آن گفت: پوکی استخوان بیماری خاموش است که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد تا اینکه فرد با شکستگی در بدن به همراه ضربه ای خفیف مواجه شود. این افراد با تغییر حالت در نشستن که انتظار شکستگی از آن وجود ندارد دچار شکستگی می شوند و فرد با درد زیاد متوجه شکستگی و بیماری خود می شود.

وی تاکید کرد: پزشک باید برای بیمارانی که فاکتورهای خطر مثل بیماری های زمینه ای داشته و کورتون مصرف می کنند درخواست تراکم استخوان دهد تا در صورت پوکی استخوان درمان صورت گیرد.

این فوق تخصص غدد خاطرنشان کرد: برای خانم‌هایی که هیچ فاکتور خطری ندارند تست تراکم استخوان 5 سال پس از یائسگی درخواست می‌شود. این تست برای آقایان در صورت نداشتن هیچگونه فاکتور خطری پس از 65 سالگی درخواست می شود.

ایمانی تغذیه مناسب، مصرف نکردن دخانیات و ورزش کردن را برای تداوم استحکام استخوان ها ضروری دانست و گفت: رعایت این موارد باعث می شود افراد به استئو پروز مبتلا نشوند ولی رعایت نکردن آن سن ابتلا را جلو نمی اندازد. ما در آزمایشات دوره ای کمبود ویتامین D  یا هرگونه اختلال هورمونی را که می تواند موجب درخواست تست تراکم استخوان شود را دنبال می کنیم. هرگونه مشکل هورمونی و کمبود الکترولیت در بدن می تواند منجر به درخواست تست تراکم استخوان در سنین مختلف گردد.

این فوق تخصص غدد بر تغذیه مناسب از سنین کودکی در راستای جلوگیری از پوکی استخوان تاکید کرد و اظهار داشت: استفاده از لبنیات، حبوبات و مغزهای مختلف مثل پسته و بادام و گردو و انواع گروه های غذایی برحسب کالری مناسب در صورت نداشتن منع مصرف باید در رژیم غذایی قرار گیرد. ورزش برای سلامت ضروری است که می تواند در حد پیاده روی ساده باشد. از استعمال دخانیات جدا باید دوری کرد و در آخر از مصرف داروهای هورمونی پرورش اندام باید خودداری کرد و در صورت لزوم این داروها باید تحت نظر پزشک استفاده شوند.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved