پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
سیاست سلامت
تاریخ:11 شهریور 1399 - 22:50
کد خبر: 47

سایه بی مهری طب نوین بر سر طب سنتی

طب سنتی یا مکمل نامی آشنا برای ایرانیان است، نامی که اگرچه طی قرنها همواره اعتماد مردم را به خود جلب کرده اما همواره در جدال و کشمکش با طب نوین بوده است.

خبرگزاری "حکیم نیوز": طب سنتی نام آشنایی از طبابت است که از دیرباز مردم به آن  گرایش داشتند، اما با رشد و پیشرفت طب نوین رفته رفته طب سنتی کمرنگ و کمرنگ تر شد، تا اینکه در مقاطعی با تبلیغات و روشنگری های صورت گرفته مردم مجدد به سمت درمان سنتی گرایش پیدا کردند، به ویژه اینکه خاصیت پیشگیری طب سنتی سبب شد تا اعتمادها به این شیوه درمانی بیش از پیش جلب شود.

با شیوع کرونا و محدودیت های ایجاد شده برای حضور در مراکز درمانی گرایشات به سمت طب سنتی را بیشتر کرد، با این وجود گویا در سیاست های کلان حوزه درمان آنگونه که باید جایگاهی برای این طب تعریف نشده است. این درحالی است که طی سالهای گذشته در دانشگاه های مطرح کشور دانشکده های تخصصی در این زمینه ایجاد شده و دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در این رشته تحصیل می کنند.

لزوم حمایت بیمه ها از داروهای سنتی

«امیرعلی معرفت»  از چهره های شناخته شده طب سنتی است که در این باره به "حکیم نیوز" می گوید: حمایت بیمه ها از داروهای طب سنتی را راهی برای تقویت بعد علمی این شاخه طب است که خوشبختانه طی سال های اخیر برخی از داروهای سنتی در لیست بیمه ها قرار گرفته اند.

این پژوهشگر طب سنتی جای خالی کلینیک های طب سنتی در بیمارستان ها را مورد توجه قرار می دهد و یادآور می شود: علیرغم اقبال مردم به طب سنتی اما مسئولان حوزه بهداشت ودرمان به این موضوع بی مهری می کنند.  

به اعتقاد وی، تمام شاخه های طب ایران نیاز به معرفی دارد؛ روشهای متعدی وجود دارد که در کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود ولی در کشور ما همکاری لازم در مسئولان درمان نیست.

معرفت می گوید:  هر فردی حق دارد که روش درمان خود را انتخاب کند از همین رو اینکه تنها یک راه درمان به بیماران معرفی شود درست نیست، البته انتخاب روش درمان از سوی مردم به معنای جایگزینی نیست بلکه قرار است بهترین روش درمان معرفی شود.

تصویب قوانین بدون پشتوانه اجرایی

« آرمان زرگران» از اعضای هیئت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه  علوم پزشکی تهران حمایت ساختاری و حکومتی از طب سنتی را یکی از مهمترین راهکارهای تقویت طب سنتی می داند و به اسناد بالادستی استناد میکند. او می گوید: یکی از بندهای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری  در راستای حمایت از طب سنتی است، علاوه براین سند ملی حمایت از طب سنتی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با امضای رئیس جمهور نیز تعریف شده که همه این موارد به تقویت و ارتقا جایگاه طب سنتی در کشور کمک می کند.

 مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، قوانین حمایتی تصویب شده از سوی مجلس در حوزه طب سنتی از موارد حمایتی حائز اهمیت عنوان می کند و ادامه می دهد: در قانون و اسناد کمبود نداریم بلکه مشکل اصلی در اجرای این قوانین و اسناد است.

 معاون بین الملل دانشکده  طب ایرانی، تنزل معاونت طب سنتی به دفتر طب ایرانی در وزارت بهداشت را یکی از بدترین اتفاقات در حوزه طب سنتی می داند و تصریح می کند: باید اسناد بالادستی به سمت اجرایی شدن هدایت شود تا جایگاه طب سنتی و حوزه اختیارات آن را در بدنه وزارت بهداشت ودیگر ارکان مرتبط با آن مانند سازمان غذا و دارو که مدیریت کلی در حوزه طب های مکمل، داروهای طبیعی و مکمل را دارد، ارتقا دهیم.

نگاه قهری عامل زیرزمینی شدن طب سنتی

در این میان اما برخی منتقدان به طب سنتی استفاده ابزاری از این علم را در مسیر اهداف و اغراض اقتصادی مورد توجه قرار می دهند، در پاسخ به این ایراد «دکتر سید سعید اسماعیلی» عمده سودجویی ها را به  دلیل عملیاتی نبودن مقرراتی می داند به دلیل شفاف نبودن اقدامات و نظارت ها شکل می گیرد. این متخصص طب سنتی با بیان اینکه  وزارت بهداشت همیشه به دنبال تعطیل کردن است می گوید: وقتی که سیاست ها قهری باشد طبیعی است که کارها هم زیرزمینی می‌شود یعنی به جای اینکه فردی که فعالیت سالم دارد به صورت شفاف فعالیت کند بدلیل ممانعت ها اقدامات آن ها زیرزمینی می‌شود.

اسماعیلی  سیاست های قهرآمیز را عاملی برای گرایش فعالیت های زیرزمینی در فضای مجازی می داند و ادامه می دهد: در فعالیت زیرزمینی امکان دارد افراد به دلیل عدم دریافت مجوز ثبت داروی مورد نظر  از طریق فضای مجازی داروی چاقی و لاغری و غیره را تبلیغ و به فروش برسانند. وقتی که قسمت شفاف فعالیت بسته شود اقدامات غیرقانونی فعال تر می‌شود.

در تعریف عمومی طب سنتی گفته می شود این علم مجموعه‌ای از مهارت‌ها، دانش و روش‌های عملی است که بر اساس نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی هر فرهنگ به کار برده می‌شوند. همچنین سازمان جهانی بهداشت نیز این تعریف را پذیرفته است. بنا به گفته حکمای طب سنتی این طب در سه حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های روانی و جسمی قابل اتکا است. از همین رو بنظر می رسد بی توجهی به این علم نادیده گرفتن یک ظرفیت منحصر به فرد و نیز از بین بردن حقی از بیماران است در انتخاب بهترین راه درمان.

زینب حیدری

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved