پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
گزارش و مقاله
تاریخ:26 خرداد 1400 - 20:45
کد خبر: 4443

گشت و گذاری در باغ ملی گیاه شناسی ایران +عکس

باغ گیاه شناسی تهران، یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی و تفریحی در پایتخت است. تنوع گیاهی، کلکسیون کامل و جذاب، امکانات متنوع و … باعث شده است که این مجموعه بسیار محبوب و معروف باشد.

حکیم نیوز؛ این باغ با وسعتی بیش از 150 هکتار، مجموعه‌ای است که در آن بالغ بر چهارهزار گونه از گیاهان مختلف ایران و جهان در فضای باز و در گلخانه‌ها نگهداری می شود. به طور کلی باید گفت که این مجموعه نقش مهمی در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. علاوه بر آن باغ گیاه‌شناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در خصوص منطقه بندی کاشت گیاهان در این مجموعه نیز باید گفت که بخشی از گیاهان موجود در آن به نام مناطق رویشی مهم ایران مانند البرز، زاگرس، جنگل های هیرکانی و سایر کشورها مانند چین و ژاپن، اروپا، آمریکا کاشته شده اند. همچنین بخشی دیگری از گیاهان در مجموعه هایی موضوعی از جمله گیاهان دارویی و صنعتی، باغ میوه و.. و با طبقه بندی خاص وجود دارند. در ادامه به معرفی چند بخش از این مجموعه عظیم و باشکوه می پردازیم.

رویشگاه البرز

در قسمت ابتدایی باغ ملی گیاه شناسی ما شاهد رویشگاه البرز جنوبی هستیم که در آن بخش‌هایی از سیمای طبیعی البرز به نمایش گذاشته شده است. سیمایی که با ایجاد قسمت‌هایی به‌صورت تپه ماهور، دره و برقراری جریان و گردش آب به‌­صورت چشمه و رود، آبشار و آبگیر و مانداب، همراه با حجم زیادی از صخره‌­های طبیعی که تمام عناصر مصرفی آن از طبیعت منطقه البرز جمع‌آوری گردیده، ایجاد شده است. گفتنی است که در تپه‌های رو به شرق این رویشگاه نیز توده‌ای از درختان ارس که شاخص جنگل‌های دامنه‌های خشک هستند مستقر گردیده‌اند. در خصوص نوع پوشش گیاهی این رویشگاه نیز باید گفت که این قسمت دارای انواع گیاهان و درختان موجود در منطقه البرزی جنوبی از جمله توس، بادام، بنه، زالزالک، گلابی وحشی، زربین، رس و بید است.

جنگل هیرکانی (جنگل خزری)

جنگل هیرکانی یکی از بزرگ‌ترین و جذاب ترین رویشگاه‌ها در مجموعه باغ ملی گیاه شناسی ایران است. این رویشگاه به گونه ای طراحی شده است که از نظر آب و هوایی و نوع پوشش گیاهی به طور دقیق همچون جنگل های هیرکانی شمال کشور شبیه سازی شده است.

گفتنی است که این رویشگاه در مجموعه باغ ملی گیاه شناسی ایران با اهداف پژوهشی و آموزشی و حفاظتی در زمینی به مساحت هفت هکتار ایجاد شده است. در این بخش سعی شده است تا گونه‌های درختی، درختچه‌ای و علفی که به‌صورت طبیعی در جنگل‌های هیرکانی وجود دارند، کاشته شوند. همچنین از جمله گونه‌های علفی متنوعی که در این رویشگاه کاشته شده است می توان به مهم‌ترین گونه‌های سرخس جنگل‌های شمال، انواع پیازها، ریزوم‌ها و گیاهان علفی یک‌ساله و چندساله که در قطعه کوچکی در داخل جنگل کشت شده‌اند اشاره کرد.

نکته جالب توجه در خصوص طراحی و شبیه سازی این رویشگاه این است که در این جنگل درختان به‌خوبی مستقر شده و اکثر گونه‌ها دارای تجدیدحیات طبیعی هستند.

رویشگاه قفقاز

با گذر از دل جنگل هیرکانی به رویشگاه قفقاز، جایی که در آن درختان افرا سر به فلک کشیده می رسیم. این رویشگاه با مساحت بالغ بر سه هکتار جهت کاشت گونه‌های مختلف درختی و درختچه‌ای منطقه قفقاز درنظر گرفته شده است. این قطعه توسط پیاده‌روها به پنج بخش تقسیم شده است. در قسمت شرق و شمال‌شرقی درختان بلندمازو و اوری، در جنوب‌شرقی درختان آزاد، غرب و جنوب‌‌غربی گونه‌هایی از افرا و در شمال‌غربی درختان بارانک کاشته شده است. نواری از درختان نمدار از قسمت جنوب‌شرقی تا شمال قطعه کشت گردیده است. علاوه بر جمعیت‌های فوق، تعدادی از گونه‌های بومی منطقه قفقاز به‌صورت پراکنده کاشته شده‌اند.

 

چمن‌زارهای آمریکا

در قسمت غربی رویشگاه قفقاز و با گذر از باغ ایرانی به چمن زارهای آمریکا شمالی می رسیم. جایی که به جد دارای چشم انداز بی‌نظیر و زیبایی است که در آن بیش از 40 گونه گیاه اعم از پوشش‌های درختی، درختچه‌ای، گیاهان علفی وجود دارد. گفتنی است ترکیب بذر گیاهان علفی چمن‌زارهای آمریکای شمالی که در این رویشگاه کاشته شده است به گونه ای است که با شرایط آب و هوایی شهر تهران سازگار است. علاوه بر این باتوجه به جنبه زینتی انواع گیاهان کاشته شده و تناوب گلدهی آنها از بهار تا اواسط پاییز و با حمایت از زادآوری طبیعی گونه‌ها در مجموعه، حضور این قبیل از گیاهان در طبیعت، چشم‌انداز منحصر به‌فردی به این رویشگاه بخشیده است.

 

 

 

 

گیاهان دارویی و صنعتی

پس از مشاهده و گذر از چشم انداز منحصر به فرد چمن زارهای آمریکا شمالی به رویشگاه گیاهان دارویی و صنعتی می‌رسیم؛ جایی که در آن انواع و اقسام گیاهانی که در بخش های مختلفی از صنعت داروسازی و... بسیار کاربردی است کاشت و برداشت می شود.

گفتنی است که باغ گیاهان دارویی به مساحت ۵ هکتار برای کاشت، بررسی استقرار و انجام تحقیقات در مورد گیاهان دارویی بومی و غیربومی و آشنایی بازدیدکنندگان با این گیاهان ایجاد گردیده است. به‌علاوه حفاظت از تنوع ژنتیکی گیاهان دارویی بومی از دیگر اهداف این باغ است. در خصوص طراحی این باغ نیز باید گفت که طراحی این قسمت به نحوی است که گیاهان دارویی با کاربردهای خاص در کرت‌های جداگانه کاشته شده و معرفی گردیده‌اند و در مورد خواص آنها توضیحاتی ارایه شده است. از جمله گیاهان دارویی موجود در این باغ می توان به مریم گلی، بومادران، میخک،  گزنه، بابونه، آویشن و بسیار دیگر از گیاهان دارویی و صنعتی است.

در پایان لازم به ذکر است که این مجموعه عظیم و با شکوه در دامنه جنوبی رشته کوه البرز مرکزی در اراضی چیتگر، در شمال غربی تهران (در محدوده شهرداری منطقه- ۲۲ تهران) واقع گردیده است که همه روزه از ساعت 9 صبح الی 19:30 آماده بازید تماشاگران گرامی است.

 

 

محمدحسین زارعی

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved