پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
مصاحبه
تاریخ:29 فروردین 1400 - 12:36
کد خبر: 4256

چه کار کنیم تا در ماه رمضان به یبوست مبتلا نشویم؟

با فرارسیدن ماه مبارک رمضان یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی که روزه داران با آن مواجه می شوند، یبوست است. متخصص طب سنتی با بیان عادت‌های غذایی مناسب برای حفظ سلامت بدن در ماه رمضان به توصیه‌هایی برای جلوگیری از یبوست در این ماه اشاره کرد.

به گزارش حکیم نیوز: با فرارسیدن ماه مبارک رمضان یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی که روزه داران با آن مواجه می شوند، یبوست است. به طورکلی باید گفت که گرسنگی و مصرف کم آب از اصلی ترین عوامل بروز یبوست در روزه داران است. این مشکل اغلب به دلیل تغییر الگوی وعده‌های غذایی و خواب در ماه رمضان و همچنین بی‌نظمی و کاهش حرکات روده دیده می‌شود که افراد مبتلا به یبوست در ماه رمضان با داشتن یک الگوی صحیح تغذیه‌ای می‌توانند تا حد زیادی این مشکل را درمان کنند.

دکتر حسن اکبری، متخصص طب سنتی در رابطه با راهکارهای طب سنتی برای درمان یبوست در ماه رمضان گفت: افراد برای رفع یبوست باید در کنار غذای خود، سالاد و سبزیجات استفاده کنند؛ سبزیجات برخلاف مواد دیگری که نباید همراه غذا مصرف شوند بسیار مفید است، علاوه بر آن در کنار سالاد استفاده از روغن زیتون بسیار در رفع یبوست مفید است.

وی با تاکید بر اینکه افراد باید در کنار استفاده از مواد غذایی، مصلحات آن را استفاده کنند تا دچار یبوست نشوند، خاطرنشان کرد: افرادی که از برنج استفاده می کنند، باید مصلح آن را هم مورد توجه قرار دهد و نحوه صحیح مصرف غذا، از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می کند.

اکبری در ادامه به بیان تاثیرات روغن زیتون خاص در درمان یبوست پرداخت و اظهار داشت: افراد می توانند هنگام خواب یا در وعده سحر خود یک تا پنج قاشق روغن زیتون، به همراه یک لیوان آب ولرم مصرف کنند؛ مصرف روغن زیتون خواص بسیاری دارد که اصلی ترین آن درمان یبوست است.

این متخصص طب سنتی افزود: مالیدن روغن زیتون روی ناف و اطراف آن در درمان یبوست تاثیرگذار است؛ افراد باید روغن زیتون را به مدت پنج دقیقه و به طور چرخشی، در جهت عقربه های ساعت روی ناف خود بمالند. همچنین برای درمان اسهال، همین کار را خلاف عقربه های ساعت با گل محمدی انجام دهند.

به گفته وی ضعف در سیستم ایمنی بدن، باعث بروز بسیاری از بیماری ها می شود؛ به همین منظور افراد باید برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود مثلث سلامت که شامل اصلاح تغذیه، حجامت، زالو درمانی و اصلاح رفتاری است را رعایت کنند تا بدنی مقاوم داشته باشند.

اکبری با اشاره به اینکه رژیم غذایی مناسب، سطح تحرک و استرس فرد باعث ایجاد یبوست می شود، عنوان کرد: یکی از عوامل ایجاد یبوست، مصرف نکردن غذاهایی با فیبر کافی، کمبود آب در بدن و مصرف نادرست برخی مواد غذایی است همچنین میزان آب بدن در ایجاد یبوست بسیار موثر است و افرادی که در طول روز مدام اضطراب دارند، بیش از سایرین امکان ابتلا به یبوست دارند .

این متخصص طب سنتی در پایان با تاکید بر اینکه کربوهیدارت‌ها در درمان یبوست بسیار موثر عمل می کنند، خاطرنشان کرد: افراد باید نوع تغذیه خود را تنظیم کنند تا دچار بیماری نشود؛ همچنین بی‌خوابی و ناراحتی‌های ناشی از کمبود خواب نیز فرد را دچار یبوست می کند.

 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved