پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
مصاحبه
تاریخ:18 فروردین 1400 - 10:08
کد خبر: 4212

طب سنتی در بالا بردن سطح بهداشت و سلامت جامعه نقش موثری ایفاء می کند

یک متخصص طب سنتی گفت: طب سنتی در بالا بردن سطح بهداشت و سلامت جامعه نقش بسیار مهم و گسترده ای را ایفا می کند و از آن جهت که اسباب و علل سلامتی را می شناسد، در حفظ سلامتی ما اهمیت دارد.

حکیم نیوز: سلامت چیزی نیست که بتوان به آن اهمیت نداد. هر فردی اگر بخواهد زندگی با کیفیتی داشته باشد ناگزیر باید به سلامت فردی و حتی اجتماعی توجه داشته باشد. این موضوع آنقدر با اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی هر سال یک هفته را به عنوان هفته بهداشت و سلامت در نظر گرفته و شعاری هم برای آن برمی‌گزیند.

یکی از علوم و دستگاه هایی که نه تنها در ایران بلکه در بسیار از کشورهای جهان از جمله چین و برخی کشورهای اروپایی در تلاش برای ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه هستند، طب سنتی و پزشکان و متخصصان این طب­ند که با فداکاری و تلاش‌های بی وقفه خود همواره به دنبال افزایش سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه­‌اند.

دکتر رضا ایلخانی متخصص طب سنتی در خصوص جایگاه و نقش طب سنتی در عرصه بهداشت و سلامت عمومی جامعه در گفتگو با خبرنگار حکیم نیوز اظهار داشت: طب سنتی در بالا بردن سطح بهداشت و سلامت جامعه نقش بسیار مهم و اثر بخشی ایفا می کند.

وی افزود: طب سنتی با شناخت عوامل بیماری در شش دسته اصلی یا همان ستّه ضروریه، برای هر یک از آنها، قوانین و تدابیری وضع کرده است. در واقع از یک نگاه، عوامل شش گانه، عوامل بیماری‌اند و از یک نگاه، عوامل سلامتی‌اند.

ایلخانی توضیح داد: در صورتیکه مردم با قوانین سته ضروریه آشنا شوند و آنها را به کار بگیرند، عوامل سلامتی خود را تامین کرده­اند و لذا در حد بالایی سلامتی آنها حفظ می­شود. اما اگر افراد با قوانین شش گانه آشنا نباشند و یکی یا بیش از یکی از آنها را رعایت نکنند زمینه بیماری را برای خود را فراهم کرده اند.

این متخصص طب سنتی در ادامه به بیان عوامل شش‌گانه پرداخت و گفت: سته ضروریه عبارتند از، هوایی که استنشاق می‌کنیم، خوراکی و نوشیدنی که می‌خوریم، حرکت بدنی و استراحت بدن، خواب و بیداری، حالات مختلف روحی و روانی که عارض انسان می شود و نحوه خروج فضولاتی مانند ادرار و مدفوع از بدن.

وی تاکید کرد: برای حفظ سلامتی باید قوانین مربوط به این شش عامل را شناخت و به آنها عمل کرد. به عنوان مثال اگر کسی فضولات بدنش منظم خارج نشود و مبتلا به یبوست شود مستعد برخی بیماری ها از جمله اختلال خواب، ضعف معده و یا حتی سردرد است.  

ایلخانی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های خوبی که در رابطه با  توصیه ها و قوانین طب سنتی در مورد سته ضروریه وجود دارد این است که این قوانین مطابق فرهنگ مردم ماست و اگر مردم از این قوانین آگاهی پیدا کنند، رعایت این قوانین و توصیه ها برای آنان کار سختی نیست.

این متخصص طب سنتی در ادامه در پاسخ به این سوال که طب سنتی در شرایط کرونایی تا به امروز به چه میزانی توانسته در زمینه بهداشت و سلامت عمومی جامعه موفق عمل کند، گفت: آموزش های طب سنتی طبعاً در درجه اول باید از طریق رسانه ملی به اطلاع مردم برسد که خوشبختانه تا به امروز برنامه­های متعددی در این زمینه در رسانه ملی تولید و پخش شده است که توانسته آگاهی عمومی را نسبت به اصول و قوانین طب سنتی تا حدودی افزایش دهد، اما این مقدار برنامه کافی نیست.

وی همچنین در رابطه با مراکزی که از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز  در زمینه طب سنتی به ارائه خدمات  به بیماران کرونایی و سایر بیماران پرداختند، بیان کرد: خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در اقصاء نقاط کشور سلامتکده های فراوانی طی این مدت به ارائه خدمات طب سنتی چه در حوزه پیشگیری و چه در حوزه درمان پرداخته اند.

به گفته وی یکی از اولین مراکز رسمی طب سنتی که در سطح کشور افتتاح و شروع به ارائه خدمات به بیماران کرونا کرده است مرکز تخصصی طب سنتی ویژه بیماران کرونا وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. این مرکز در دو بخش حضوری و غیر حضوری به ارائه خدمات به هم وطنان عزیزمان در سراسر کشور می پردازد.

ایلخانی در پایان به بیان فعالیت های دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در زمینه افزایش سطح بهداشت و سلامت جامعه برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع کرونا پرداخته و بیان کرد: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز در طی این مدت پروتکل جامعی را تدوین و تنظیم کرده است که این پروتکل هم در زمینه پپشگیری از کرونا و هم در زمینه درمان توصیه های خوبی کرده است.

محمدحسین زارعی

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved