پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:14 فروردین 1400 - 07:27
کد خبر: 4137

افزایش تقاضا گیاهان دارویی برای درمان

گیاهان یکی از اولین و در دسترس ترین منابع قابل استفاده در درمان هستند که امروزه استفاده از گیاهان دارویی به شدت در حال افزایش است.

حکیم نیوز: دارو گیاهی یا گیاه درمانی در کشورهایی که پیشینه  طب سنتی دارند مانند، چین، ایران، هند و ... به گیاهان دارویی شهرت یافته است و به همه نوع گیاهان با ساقه یا گل و میوه که بافت ساقه چوب نیست اشاره می شود. لازم به ذکر است گیاهان دارویی پس از تولید میوه از بین می روند.گیاهان دارویی دارای خاصیت های متنوعی هستند که بنابر تحقیقات محققان برای انواع امراض شناخته شده کاربرد موثر و وسیعی دارند.
 
با توجه به افزایش مقاومت گیاهان دارویی درمیکروارگانیسم‌ها، نقش گیاهان دارویی در مقابله با عوامل بیماری‌زا عملکرد مناسب و متفاوت در برابر میکروب ها دارد. همچنین در کاربری‌های درمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آنجایی‌که این گیاهان، دارای پتانسیل زیستی، دارویی و درمانی هستند، پس می‌توانند در درمان بیماری‌ها یا پیشگیری از ابتلا به آن‌ها بسیار اثربخش باشند. برای نمونه، برخی از گیاهان دارویی با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارند، مانع از بروز بیماری‌ها می‌شوند و یا طیفی دیگر از آن‌ها در برابر فعالیت میکروب‌ها تداخل ایجاد می کنند و در بسیاری از موارد باعث از بین رفتن برخی از بیماری‌ها بدون ایجاد عوارض جانبی می شوند.
علاوه بر مواردی ذکر شده، مجموعه وسیعی از فعالیت ضد ویروسی گیاهان دارویی نیز گزارش شده است که می‌توانند برای کاهش استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی از جمله آنتی‌ بیوتیک‌ها مورد استفاده قرار بگیرند و از عوارض فرآورده‌های شیمیایی همچون بروز سرطان بکاهند؛ بنابراین، درخواست و تقاضا برای استفاده از گیاهان دارویی به دلیل عاری بودن از ایجاد عوارض جانبی بالقوه‌ای که داروهای صنعتی و شیمیایی ایجاد می کنند، در حال افزایش است.
زهرا سلیمانی

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved