پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
دانستنی سلامت
تاریخ:14 آبان 1399 - 20:18
کد خبر: 321

قرص چربی سوز یا پیک مرگ

رسیدن به تناسب اندام و داشتن بدنی خوش فرم این روزها آرزوی بسیاری از جوانان شده، افراد چاق به دنبال بهترین روش برای کاهش وزن و لاغرها در جستجوی سریع ترین راه ها برای افزایش وزن هستند.

حکیم نیوز:  در جهان افراد بسیاری هستند که برای کاهش وزن به هر روشی متوسل می شوند تا سریع لاغر شوند. از عمل های جراحی کاهش وزن گرفته تا مصرف قرص و دمنوش ها. با افزایش سبک زندگی ناسالم، چاقی به یک بحران جهانی تبدیل شده است. افرادی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برند، به هر کاری اعم از شروع رژیم های غذایی سخت و عرق کردن در باشگاه های ورزشی دست می زنند. اما حالا روش جدیدی پا در عرصه کاهش وزن گذاشته است که با نام های چربی سوز، قرص لاغری و یا داروی لاغری شناخته می شود. 

عنصر اصلی بیشتر این داروهای لاغری، افدرین (Ephedrine) است. افدرین یکی از مشتقات مصنوعی گیاه چینی افدرا است. اما در حال حاضر، این داروها به دلیل عوارض جانبی و تاثیر اعتیادآور آن، فقط در انگلستان به صورت قانونی فروخته می شوند. چربی سوزها معمولا در قالب قرص یافت می شوند و در میان کسانی که قصد کاهش وزن سریع دارند، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. زمانی که شخص به سرعت وزن خود را با قرص های چربی سوز کاهش می دهد، رضایت باعث محبوبیت مضاعف آن ها می شود. اما این قرص های لاغری به منظور کاهش وزن بدون زحمت و در مدت کوتاهی به وجود آمده اند و امروزه، بازار پر از مکمل های چربی سوزی است که این قرص ها به سه روش در بدن عمل می‌کنند.

اعتیاد یا چربی سوزی

رسیدن به تناسب اندام و داشتن بدنی خوش فرم این روزها آرزوی بسیاری از جوانان شده. چاق ها به دنبال بهترین روش برای کاهش وزن و لاغرها در جستجوی سریع ترین راه ها برای افزایش وزن هستند.

سرکوب اشتها : این کار با به هم ریختن مواد شیمیایی و هورمون ها در بدن انجام می شود، تا فرمان سیری به اشتباه به مغز برسد. به عبارت دیگر، قرص های لاغری زمان و میزان ترشح هورمون ها را از حالت عادی خارج می کنند که باعث مختل شدن سیگنال های بدن به مغز می شود.

مسدودکننده های چربی: در این نوع از قرصه ها ماده ای چیتوسان (Chitosan) مشتق می شود که این ماده به چربی هایی که در خوراکی ها مصرف می‌کنید چسبیده و مانع از جذب آن ها در بدن می شود. مسدودکننده های چربی (بلاکر چربی) هم مضرات خود را دارند: این مواد نه تنها از جذب چربی جلوگیری می کنند، بلکه جذب سایر مواد مغذی لازم برای بدن را نیز با اختلال مواجه می نمایند. ثانیا، اگرچه با مصرف این مواد، چربی جذب نمی شود اما همانگونه در بدن باقی مانده و عوارضی مثل دل درد و اسهال را به وجود می آورد.

افزایش متابولیسم: بعضی قرص های چربی سوز نیز از طریق افزایش متابولیسم بدن منجر به کاهش وزن می شوند. این قرص های لاغری به طور مصنوعی سوخت و ساز بدن و یا سرعت شکستن مواد مغذی و تبدیل آن ها به انرژی را افزایش می دهد. کافئین یکی از موادی است که به وفور در چربی سوزها استفاده می شودکه بدن در بلند مدت در برابر این محرک ها مقاوم شده و این نوع چربی سوزها تاثیر خود را از دست می دهند.

همانطور که اشاره شد، هیچ قرص لاغری بدون عوارض وجود ندارد از همین جهت برخی از متداول ترین عوارض  استفاده از این داروهای لاغری را  می‌تواند به استرس، اضطراب، بی‌خوابی، تپش قلب، سرگیجه و استفراغ اشاره کرد. مسلما مرگ جدی ترین عارضه جانبی قرص های لاغری است که ممکن است در بدترین شرایط رخ دهد. تمامی داروهای لاغری و چربی سوز سلامت فرد را به خطر می اندازند. برخلاف تبلیغات انجام شده، هیچ یک از داروهای لاغری توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید نشده اند.

حال در دنیای پزشکی راه های سریع کاهش وزن مثل جراحی لاغری وجود دارد که نه تنها خطری را برای جان بیمار ایجاد نمی کنند، بلکه بیماری های مرتبط با چاقی مثل دیابت را نیز به حداقل ممکن می رسانند. اما قبل از انتخاب هر روش برای کاهش وزن، ابتدا درمورد آن تحقیق کنید و اگر راه سالم و کم خطری بود، برای عملی کردن آن اقدام نمایید.

 
حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved