پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:11 آبان 1399 - 22:42
کد خبر: 302

تلخ اما شیرین برای دیابت

بر اساس اظهارات صاحب نظران گیاهان دارویی میوه کارلا با ظاهر عجیب و خیار مانند خود دارای مزایای بهداشتی فراوانی برای بدن است که می‌تواند به خواص درمانی و فوق‌العاده آن برای بیماران دیابتی نیز اشاره کرد.

به گزارش حکیم نیوز، میوه‌ای که در برخی از کشورهای آسیایی با نام کدو یا خربزه تلخ شناخته شده است، این روزها در مرکز رشد جهاد دانشگاهی واقع در روستایی در شهرستان ارومیه به وسعت 700 متر مربع به همت یک سرمایه‌گذار داخلی به مرحله تولید و فرآوری رسیده است 
طبق گفته های کارشناسان، میوه کارلا" Karela " میوه‌ای است که در پاکستان و هند و در برخی از کشورهای آسیایی به همین نام خوانده می‌شود، البته کشورهای انگلیسی زبان کارلا را با نام‌های؛ کدوی تلخ یا خربزه تلخ و خانواده کدوییان نیز می‌شناسند.
در وصف ظاهر کارلا باید گفت که این گیاه، میوه خیار مانندی دارد که علاوه بر مزه تلخ، شکل ظاهری آن نیز دارای برجستگی‌های نامتقارن و زشتی است. جالب اینجاست که بر اساس اظهارات صاحب نظران گیاهان دارویی این گیاه با میوه عجیب و خیار مانند خود دارای مزایای بهداشتی فراوانی برای بدن است که می‌تواند به خواص درمانی و فوق‌العاده آن برای بیماران دیابتی نیز اشاره کرد.
طبق مشاهدات در بازدید از گلخانه تولیدی و فرآوری خربزه تلخ یا کارلا، این گیاه برگهایی شبیه انگور سیاه سردشت دارد و گفته های کارشناسان بیانگر این نکته است که تمامی قسمتهای آن اعم از برگ تا هسته،  میوه و حتی ژله های موجود در اطراف هسته میوه قابلیت مصرف در طب سنتی به صورت خشک و تر را دارا هستند.
رضا شاه حسین زاده مالک این گلخانه و موسس شرکت دانش بنیان رسا فن آور است که کارلا را بعد از بررسی های فراوان برای تولید انتخاب کرده است.
وی که مهندس عمران و سالها در کشور ترکیه مشغول بکار بوده، انگیزه خود از این اقدام را به جا گذاشتن اثری ماندگار برای مردم استان در زندگی اش عنوان کرد و گفت: پنج سال زمان برای این طرح تا کنون صرف کرده است.
به گفته شاه حسین‌زاده این میوه مخصوص آسیای جنوبی بوده و گیاهی یکساله است که در سایه این سیستم هوادهی محصول از گیاهی یکساله خارج شده‌ و عمر آن نیز افزایش می یابد.
طبق بررسی های وی هسته این میوه به شیوه پودر شده در کشور ترکیه برای سرطان مصرف می‌شود و تمام قسمتهای میوه و بوته مورد استفاده در طب سنتی برای انواع بیماریها به ویژه کاهش قند خون بیماران دیابتی است
وی با بیان اینکه ۸۳ درصد این محصول را آب تشکیل می‌دهد، بیان کرد: این میوه  به عنوان "انسولین گیاهی" مشهور است ولی در ایران فقط به شکل خشک آن آشنایی دارند که این شرکت سعی کرده‌است با فراهم کردن زنجیره تولید از تک محصولی بودن خارج شده و انواع مختلف آن را عرضه کند.
از دیگر مزایای این گیاه در تولید این گلخانه طبق اظهارات مالک آن، این است که از میانگین پیش بینی شده در هر متر مربع که ۱۰ کیلوگرم بوده به ۱۵ کیلوگرم ارتقا یافته‌ و انتظار می‌رود سالانه ۳۰ تن محصول تولید و روانه بازار شود که بیش از ۱۰ میلیارد ریال سودآوری خواهد داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه و رییس انجمن علمی گیاهان دارویی آذربایجان‌غربی در زمینه خربزه تلخ و کاربردهای آن با اشاره به نام آن در کشور همسایه ترکیه که به "قدرت ناری" مشهور است،  گفت: این گیاه وقتی باز می‌شود شبیه انار می‌شود و طبق تحقیقات انجام شده سوخت و ساز بدن و به تبع آن تولید انرژی را بالا می‌برد.
کارشناسان و فعالان در زمینه طب سنتی معتقدند که  میوه کارلا خاصیت درمانی دارد و برای دیابت؛ ولی می‌تواند خواص دیگری نیز مانند کاهش فشار خون  و افزایش پتاسیم و متابولیسم بدن را نیز با خود داشته باشد.
دکتر علی اصغر تقی متخصص بیوتکنولوژی دارویی که در زمینه طب سنتی نیز فعالیت دارد، معتقد است که کاربرد اصلی کارلا طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده در زمینه کنترل دیابت است.
وی بیان کرد: اغلب فرآورده های طبیعی خواص بسیاری دارند که قوی ترین خواص آنها بیشتر مورد استفاده است و محصول کارلا نیز به عنوان انسولین گیاهی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
زلیخا خوشبخت پزشک داروساز بیمارستان آیت اله طالقانی ارومیه معتقد است؛ که کارلا در روند کنترل بیماری دیابت می‌تواند نقش ایفا کند.
وی بیان کرد: اثرات ضد دیابتی، تقویت کننده سیستم ایمنی، اثرات ضد التهابی دستگاه گوارش و پاکسازی کبد از خواص این میوه است.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved