پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
جهان سلامت
تاریخ:01 شهریور 1399 - 17:46
کد خبر: 30

جایگاه کمرنگ طب سنتی ایرانی در دنیا

زنده دل: طب سنتی در ایران سازمان نظام مندی ندارد و به همین دلیل است که جایگاه کمرنگی در دنیا دارد و نتوانسته مانند هند، چین و پاکستان با تربیت دانشمندان برجسته به طور آکادمیک در دنیا فعالیت داشته باشد.

به گزارش حکیم نیوز، طب سنتی این روزها در دنیا با گرایشات بسیاری مواجه شده است و این امر بعد از کشف مضرات و خطرات برخی داروهای شیمیایی در طب جدید بیشتر هم شده است اما متاسفانه رجوع به منابع طب سنتی که این روزها در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد حاکی از آن است که طب ایرانی نقش کمی در آن دارد چنانچه به گفته «دکتر علی زنده دل»،  عضو هیئت علمی دانشگاه طب سنتی ارمنستان هم مسلما منابع طب سنتی دنیا، ایرانی نیست.

زنده دل در ادامه گفتگویش با حکیم نیوز ابراز کرد: طب سنتی جایگاه بسیار بلندی در کشورمان دارد؛ وضعیت این نوع طب را در کشورهای زیادی را مطالعه کرده و به تعدادی از کشورها هم به همین منظورمسافرت داشتم ولی آنچه که مسلم است منابع طب سنتی دنیا، ایرانی نیست.

وی معتقد است : طب سنتی آنطور که باید با وجود جایگاه بلند علمی در ایران هنوز کشف نشده و دولت‌ها جایگاه این نوع طب را درنیافتند و آنگونه که حق علم طب سنتی است برای آن برنامه ریزی نکردند لذا  ضروری است که کاری کنند و اقداماتی انجام دهند که مردم بهره مطلوبی از طب سنتی ببرند.

این پژوهشگر طب سنتی گفت: به علت همین بی توجهی‌ها ما هنوز نظام طب سنتی در کشورمان نداریم و وقتی که طب سنتی نظام‌مند نداریم نتیجه این می‌شود که هر کسی با توجه به توانمندی خود فعالیتی انجام دهد چرا که مرجع مشخصی در این حوزه معرفی نشده و اتحاد نظری در طب سنتی نداریم و در نهایت پایه‌های آن سست ایجاد می‌شود.

زنده دل  بر این باور است که باید دانشگاه طب سنتی داشته باشیم و از همین دانشگاهها طب سنتی اصیل خودمان را به دنیا معرفی کنیم.

وی با اشاره به برخی  سوء استفاده‌هایی که  از طب سنتی می‌شود ، ابراز کرد: جایگاه طب سنتی همانطور که ذکر کردم خیلی بلند است اما چون طب سنتی در ایران نظام مند نبوده  و سازماندهی نشده  فرصت سوء استفاده را برای سودجویانی که سلامت مردم برای آنها اهمیتی ندارد فراهم کرده است و متأسفانه در این زمینه هیچ نظارتی هم وجود ندارد.

این پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: کشورهایی مانند هند، پاکستان و چین  در زمینه نظام مند کردن طب سنتی خود بسیار موفق بوده اند چنانچه امروز به هر کشوری از کشورهای آفریقا که بروید شاهد فعالیت دانشگاه های طب سنتی منسوب به هند یا دانشگاه طب سنتی پاکستان یا دانشگاه طب سنتی چینی هستیم و ابن بدان معنا است که این کشورها به حدی از نظام مندی و ساماندهی در طب سنتی خود رسیده اند که حتی  در خارج از کشور خودشان به شکل کاملا آکادمیک فعالیت می‌کنند.

وی افزود: این کشورها به صورت نظام مند پزشکانی در کشور خود تربیت کرده و برای تدریس به کشورهای دیگر اعزام می‌کنند چنانچه تنها در مورد چین اکنون 600 هزار دانشمند طب سنتی این کشور در دیگر کشورهای دنیا کار آکادمیک انجام می‌دهند.

این محقق با ابراز تاسف از عدم گسترش آکادمیک و ساماندهی طب سنتی در ایران گفت: ایران با این همه منابع علمی و دانشمندان مطرح و بزرگ و دلسوز چه اقدامی انجام داده است؟! چون نظارت وجود ندارد و برنامه ریزی انجام نشده است و سازمانی وجود ندارد یک اتحاد فکری هم به وجود نیامده است لذا فرصتی هم برای افراد سودجو فراهم شده و دود آن به چشم دلسوخته‌های علم طب سنتی می‌رود که هم دانش و هم توان علمی بالایی دارند.

وی با بیان اینکه80 درصد طب سنتی در طول تاریخ سینه به سینه منتقل می شد و تنها 20 درصد آن در کتابها نوشته شده است، عنوان کرد: متأسفانه چون عرصه حضور برای همه دانش طب سنتی فراهم نمی شود و کسی هم آن را جمع آوری نمی کند، افراد زیادی این اطلاعات را با خود به گور می‌برند چون بستری از قبل فراهم نشده که از این علم استفاده بهینه شود.

زنده دل با تاکید بر اینکه نیاز است که برنامه کشوری برای این مهم داشته باشیم ، گفت: لازم است این مهم را از مجلس عبور دهیم؛ مدتها است که تلاش داریم لایحه‌ای را به مجلس بدهیم که این موضوع را قانونمند کنیم.

وی ادامه داد: شورای انقلاب فرهنگی دستور ایجاد یک دانشگاه طب سنتی در کشور را صادر کرده است و رئیس این شورا هم رئیس جمهور کشورمان است و رئیس جمهور هم قائل نیست که چنین کاری انجام دهد. اما اگر از طریق مجلس وارد شویم رئیس جمهور هم نمی‌تواند مانع شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه طب سنتی ارمنستان اظهار داشت: تقاضا داریم که حکیمان طب سنتی کشور و بزرگان و دانشمندان طب سنتی کشور اجماعی را تشکیل دهند و نامه‌ای را به شکل یک لایحه  به مجلس دهند و این بستر فراهم است که مجلس پشتیبان ما باشد و خیلی از نماینده‌ها هم علاقه مند هستند که این مهم اجرایی و قانونمند شود. رسانه هم می‌تواند در این موضوع تأثیر بسیار خوبی داشته باشد و به تشکیل این اجماع کمک کند.

زنده دل با بیان اینکه کمیسیون طب سنتی در مجلس بسیار ارزشمند است و این افراد در حال حاضر سکاندارن علم طب سنتی در کشورمان هستند و می‌توانند با تلاش و پیگیری خود این مبحث مهم را قانونمند کنند، گفت:  در کنار قانونمند کردن باید  بتوانند یک سازمان نظام برای آن ایجاد کنند و در صورت ایجاد سازمان نظام مند می‌توانیم دانشگاه طب سنتی راه اندازی کنیم و می‌توانیم دانشجو در حد اساتید برجسته تربیت کنیم به گونه‌ای که سازمان طب سنتی را به شکل آکادمیک به مردم ارائه کنند و مردم بتوانند خودشان تشخیص دهند که برای درمان به کدام قسمت طب امروزی یا طب سنتی مراجعه کنند.

وی افزود: طب سنتی ایرانی چنین ادعایی ندارد که تمام مشکلات و بیماری های مردم را درمان می‌کند و می‌تواند در مورد تمام آن  پاسخگو باشد اما معتقدیم که پزشکی تلفیقی باید اینجا کار کند به عبارتی پزشکی سنتی همراه با پزشکی نوین با هم و کنار هم کار کنند چرا که مکمل هم هستند و آرمان و هدف نهایی طب را در کنار یکدیگر می‌توانند به حق خود برسانند.

زنده دل با مخاطب قرار دادن کمیسیون طب سنتی مجلس ابراز کرد: تقاضا داریم که این کمیسیون حداقل 20 نفر از اساتید طب سنتی را دعوت کنند و در کمیسیون نظرات خود را اظهار کنند تا خط دهی درستی در راستای توسعه و ساماندهی طب سنتی ترسیم شود. 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved