پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
گزارش و مقاله
تاریخ:17 دی 1399 - 10:09
کد خبر: 2692

از قهوه خانه تا چای خانه 

آیا تا به حال قهوه نوش جان کرده اید؟   از پیشینه قهوه در ایران چه می‌دانید؟  جالب است که بدانید قهوه و قهوه خانه در ایران از پیشینه تاریخی قوی و جالبی برخوردار است و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و گذشتگان ما همگی خاطرات جالبی از قهوه خانه ها برای تعریف کردن دارند. پس بگذارید این بار به چای استفاده از ضرب‌المثل رایج «چایی داغه_عمو چاقه» بگوییم: «قهوه داغه_عمو چاقه» 

حکیم نیوز: برای شروع بهتر است که بدانید تاریخ دقیق و قطعی ورود قهوه به ایران معلوم نیست. اما چون در پیش از آغاز پادشاهی صفویه قهوه‌خانه در ایران وجود داشته ممکن است که نوشیدن قهوه پیش از عهد صفویه در ایران معمول شده باشد.

قهوه در زمان حکومت صفویه جای خود را در میان نوشیدنی‌های روزانه ایرانی‌ها مخصوصا جشن ها حسابی باز کرده بود، تا قرن نوزدهم که چای به نوشیدنی غالب مردم تبدیل شد. (هنوز در ایران کلمهٔ قهوه خانه حتی به مکان‌هایی که در آن چای سرو می‌شد هم گفته می‌شود که نشان می‌دهد قهوه در ایران متداول‌تر از چای بوده و یا قبل از ورود چای، پای خود را به ایران باز کرده بوده) همچنان این ماده سیاه و تلخ بسته به منطقهٔ جغرافیایی و طبقهٔ اجتماعی دوستداران خود را داشت.

 امروزه نوشیدن انواع قهوه از جمله قهوه فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو و قهوه فوری و شیر قهوه طرفداران زیادی پیدا کرده. 
البته قهوه ترک به‌خاطر محبوبیت میان ایرانیان ارمنی از گذشته در میان مردم رایج بوده و به‌واسطه فال قهوه جایگاه خاص خود را داشته و در واقع پیشینه شناسان و دیرینه شناسان بر این باورند که قهوه از قرن نهم میلادی در ایران نوشیده می‌شد و صوفی‌ها با کمک نوشیدن قهوه می‌توانستند خود را برای انجام مراسم مذهبی بیدار نگه دارند، طوری که در دوران صفوی قهوه‌خانه‌ها به‌عنوان مکان‌هایی برای تجمع شاعران و هنرمندان در ایران رواج پیدا کرده بود. علاقه ایرانیان به قهوه آن چنان شدید بود که در علم و رساله های پزشکی نیز مطالبی از این نوشیدنی لذیذ کشف میگردد، در سال ۱۶۶۴ کاشف الدین یک داروشناس صفوی، یک رساله در مورد ارزش‌ها و خصوصیات قهوه به شاه عباس دوم تقدیم کرد و جالب است که بدانید تاریخ فرهنگ نوشیدن چای در ایران تنها از انتهای قرن پانزدهم شروع شد. 

 کم‌رنگ شدن نقش قهوه در ایران


جالب است که بدانید در عصر صفوی به دلیل وجود اختلافات شدید مذهبی_حاکمیتی با امپراتوری عثمانی ایران از سوی امپراتوری عثمانی مورد تحریم های اقتصادی شدیدی قرار گرفت که در نهایت به دلیل اخلال در روند اقتصادی ایران و اروپای غربی واردات قهوه به ایران نیز دچار ضربه شدیدی گردید و عملاً قهوه در ایران همچون گذشته یافت نمی‌شد.
از این رو ایران با رواج تجارت با سرزمین های شرقی خود و از جمله چین با نوشیدنی سنتی چینی ها که همان چای است آشنا گردید و کم کم طی سالها نفوذ قهوه در بین محافل و قهوه خانه های ایرانی کمرنگ گردید اما همانگونه که میبینیم هنوز از اصل خود نیفتاده و همچنان نام خود را در قهوه‌خانه‌ها حفظ کرده است.

امید حسنی

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved