پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
تغذیه و سلامت
تاریخ:04 آبان 1399 - 00:36
کد خبر: 257

گوشت شتر، غذایی پر خاصیت و سالم

یک متخصص طب ایرانی بر لزوم گنجاندن گوشت و شیر شتر در رژیم غذایی افراد بسته به مزاجشان  تاکید کرد و گفت: همه افراد می توانند با مشاوره با متخصص طب ایرانی از این محصولات بهره ببرند.

دکتر محمود رضا فقیهی در گفتگو با حکیم نیوز، با اشاره به خواص گوشت و محصولات شتر اظهارداشت: استفاده حداقل سالی یکبار از  گوشت شتر در روایات و احادیث نیز سفارش شده است  از دیدگاه طب ایرانی نیز این گوشت دارای ارزش غذایی بالایی است به طوری که حداقل سالی یکبار مصرف آن توصیه می شود.

این متخصص طب ایرانی با بیان اینکه گوشت شتر از نظر مزاجی در درجه سوم گرمی و خشکی است افزود: طعم آن کمی شیرین و از نظر ظاهری شبیه گوشت گوساله و کمی تیره تر است، گوشت شتر سرشار از املاح کلسیم فسفر سدیم و پتاسیم اسیدهای چرب ضروری و ویتامین ها است  بدلیل وجود ویتامین های فراوان گروه ب خاصیت آرامبخشی، ضداسترس و ضد اضطراب و بدلیل وجود فراوان ویتامین آ خواص انتی اکسیدان و اثرات ضد سرطانی هم می تواند داشته باشد.

مدیر گروه طب ایرانی بیمارستان نورافشار با تاکید براینکه مصرف به هنگام گوشت شتر تقویت قوای بدن را به همراه دارد تصریح کرد: اگرچه مصرف این گوشت برای ورزشکاران، کودکان و زنان باردار توصیه می شود اما  کسانی که طبع گرم و خشکی دارند در مصرف این گوشت محدودیت دارند و نباید در مصرف افراط کنند.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که مزاج گرم و خشکی دارند حتما پزشک طب سنتی مشورت کنند، این در حالی است که برای مزاج های سرد و تر این گوشت بسیار نافع است.

فقیهی همچنین به فواید زیاد گوشت شتر برای بیماران قلبی و فشار خونی اشاره کرد و گفت: از آنجا که گوشت شتر منهای گوشت کوهان، کلسترول کمتری نسبت به سایر گوشت ها دارد از همین رو مصرف آن در بیماران فشارخون و قلبی کم خطر تر است.

این پزشک متخصص طب سنتی به خواص پشم و شیر شتر اشاره کرد و ادامه داد: این شیر سرشار از ویتامین های C، A و گروه B است، همچنین پشم شتر به دلیل ویژگی گرمابخشی که دارد باعث تحلیل بلغم می شود. از همین رو کسانی که به این دلایل  از درد مفاصل یا کمر درد رنج می برند از استفاده از محصولات  پشم شتر سود خواهند برد.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved