پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
تغذیه و سلامت
تاریخ:03 آبان 1399 - 19:45
کد خبر: 251

لزوم وجود گوشت شتر در سبد غذایی خانوار

یکی از فعالان حوزه طب سنتی ضمن توصیه بر مصرف گوشت شتر تاکید کرد: محصولات شتر می تواند طبع سردی که به سبب تغییر مزاج جامعه ایرانی ایجاد شده را اصلاح کند.

دکتر محمدرضا گدازی در گفتگو با حکیم نیوز، با اشاره به تغییر سبک غذایی جامعه ایرانی  و گرایش آن به سردی و تری اظهار داشت: با توجه به مزاج گرم و خشک گوشت شتر از همین توصیه می شود این نکته در سبد ماهانه خانوار قرار گیرد.

پزشک فعال در زمینه طب سنتی با بیان اینکه تنها محدودیت ها برای مصرف گوشت شتر برای افرادی است که تیپ صفراوی دارند و مزاج آن ها گرم و خشک است وجود دارد افزود: استفاده از گوشت شتر عمدتا برای بلغمی ها (اکثر خانم ها) توصیه می شود تا میزان سردی و تری بدن آن ها اصلاح شود.

 دکتر گدازی با تاکید براینکه استرس و فشار عصبی طبع را سرد می کند خاطرنشان کرد: شیر شتر هم دارای خاصیت گوشت شتر بوده، اگرچه کمی نزدیک به شوری و گرم تر است از همین رو شاید کمتر مورد اقبال باشد.

به گفته وی، شیر گاو بسیار پرخاصیت است بر عکس گوشت آن که اصلا توصیه نمی شود و شدیدا بیماری زا است.

پزشک فعال در زمینه طب سنتی به فواید پشم شتر اشاره کرد و گفت: از آنجا که پشم شتر گرمی خوبی می دهید از همین رو برای بیماری های مفصلی افراد بالای 40 سال ناشی از سردی و تری توصیه می شود، پشم شتر گرمی را نگه می دارد و ایجاد خشکی می کند، همین خواص باعث رفع بیماری های مفصلی ناشی از سردی و تری می شود.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved