پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:01 آبان 1399 - 21:17
کد خبر: 243

انار، آقای میوه ها در پادشاه فصل ها

اثر روانشناختی در مشاهده و حتی چشیدن رنگ و طعم میوه ها و خوراکی ها می تواند ملهم از تأثیرات ناخوداگاه فرهنگ و مردم شناختی خفته در رسومات سنتی و اساطیری ما نیز باشد.

حکیم نیوز: این روزها فصل انار رسیده و حالا در اکثر میان‌وعده‌ها انار دانه شده هم هست و آبمیوه‌فروشی‌ها با انواع ترکیبات این میوه جولان می‌دهند؛ انار نماد اصلی سفره شب یلدا است و گذشتگان آن را میوه‌ باروری و برکت می‌دانستند. تحقیقات نشان داده است که انواع انار ترش و شیرین و محصولات آن‌ها مانند رب انار، آب انار و حتی پوست و هسته انار خواص بسیار زیادی برای بدن دارند. می‌توان با مصرف این میوه بدن را در برابر خیلی از بیماری‌ها مقاوم کرد. اما انار تنها یک میوه خوش‌آب و رنگ نیست. معمولا ۵۲ درصد وزن کل ایــن میــوه را  دانه‌های آن تشکیل می‌دهند. 

خواص درمانی:

قابض، تقویت کننده  قلب، بهترین داروی ضد کرم کدو، تقویت کننده معده، تسکین دهنده حرارت معده، خنک کننده، ضد باکتری، ضد سرفه، تصفیه کننده خون، مقوی کبد، ادرار آور، بازکننده رنگ صورت، رفع کننده اسهال و اسهال خونی " گل نر انار را گل نار می گویند که دارای خاصیت منقبض کنندگی بالایی است. عصاره پوست درخت انار ضد کرم، ضد worm Tape ، و ضد Hymenolepidasis بوده و اثر کرم کشی آن مربوط به وجود آلکالوئید ایزوپله تیدرین است.

طریقه مصرف :

مصرف انار شیرین باعث افزایش ادرار می شود و به علت تانن فراوانی که دارد قابض است. آب انار شیرین نیز بعد از غذا برای تصفیه خون، تقویت کبد، رفع یرقان، صاف شدن صدا، باز شدن رنگ صورت، رفع خفقان، تقویت قلب، تقویت معده و کبد نافع است. شربت انار، پوست خشک شده انار، جوشانده پوست انار، دم کرده ریشه انار و غرغره جوشانده پوست درخت آن از موارد مصرف این میوه هستند.

انار در روایات:

امام علی(ع) می فرماید " به کودکان خود انار بخورانید که به سرعت زبان را باز می نماید . " ایشان در روایتی دیگر درباره شیوه مصرف انار گفته اند "انار را با پیه آن بخورید که معده را دباغی می کند. در هر دانه ای از انار، موقعی که در معده مستقر گردید، حیات قلب و روشنگر نفس و برنده وسواس بوده، نیز شیطان را چهل روز مریض و ضعیف می نماید."

رسول خدا (ص) نیز می فرمایند هیچ اناری نیست مگر اینکه در آن یک دانه از بهشت وجود دارد و من دوست دارم حتی یک دانه از آن را ترک نکنم.

امام علی بن الحسین(ع) نیز در روایتی فرموده اند " دو چیز است داخل شکم نمی شود مگر آن را فاسد می نماید، دو چیز آن را اصلاح می کند که دو اصلاح کننده انار و آب سرد شده و دو فاسد کننده پنیر و کباب خشک است."

همچنین در روایت کافی چنین آمده است: " هر کس انار بخورد درد از بدنش بیرون می کند. "

 امام رضا(ع) نیز در این رابطه می فرماید: « حَطَب الرّمان یَنفی الهوام » هیزم انار، حشرات و حیوانات کوچک را دور می نماید.

انار و روشنایی دل:

داوود ابن سلیمان از امام رضا از پدرش از رسول خدا (ص)  نقل می کند که " انار بخورید ، زیرا هیچ دانه ای از آن بر معده نمی افتد مگر اینکه دل را روشن می کند و شیطان را چهل روز از بدن بیرون می نماید".

امام صادق (ع): "چهار چیز است که طبیعت را به حالت اعتدال درمی آورد، انار سورانی، خرمای پخته، بنفسج و کاسنی"

رسول خدا (ص) : "هر کس انار بخورد ، قلبش را روشن می گرداند و وسوسه را از دلش برمی دارد تا چهل روز " 

انار و تعدیل مزاج:

امام صادق(ع) درباره تعدیل تعدیل مزاج در حدیثی می فرماید: "میوه یکصد و بیست رنگ است و آقای آن  انار است. "

ابن الحسن امام رضا(ع): "حضرت آدم از وصیت هایی که بر هبة الله نمود، یکی آن آیت بود که بر تو باد خرما، زیرا اگر آن را در حالت گرسنگی بخوری بر تو کفایت می کند و اگر در حالت سیری بخوری غذا را هضم می کند."پ

 امام صادق (ع): " اگر در عراق بودم، هر روز انار سورانی می خوردم، آنگاه در فرات زیر آب می رفتم."

انار و هضم غذا :

حارث بن مغیر می گوید: به امام صادق(ع) شکایت کردم از سنگینی دل و هضم نشدن غذا در معده؛ فرمود: " انار شیرین را با پیه آن بخور که معده را دباغی می نماید و به هضم نشدن غذا شفا می بخشد، غذا را هضم می نماید و در اندرون انسان تسبیح می گوید. "

 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved