پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
جهان سلامت
تاریخ:30 مهر 1399 - 02:55
کد خبر: 232

وبینار دستاوردهای طب ایرانی

وبینار دستاوردهای دانش طب ایرانی مبتنی بر استراتژی سازمان جهانی بهداشت در سال 2014 تا 2023، عصر امروز با حضور متخصصین و علاقمندان این حوزه برگزار شد.

حکیم نیوز: در پنل ابتدایی، دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تبیین ماهیت این وبینار خاطرنشان کرد: وبینار پیش رو بخشی از دستاوردهای دانش طب ایرانی مبتنی بر استراتژی سازمان جهانی بهداشت است، این سازمان تأکید بر استفاده از طب مکمل در نظام های سلامت را دارد.

وی با اشاره به افزایش اپیدمی کرونا و اخبار ناگوار مرتبط با آن تصریح کرد: شرایط فعلی، شرایط رزم و بحران است و با دید عقلایی در این شرایط رزم، استفاده از تمام ظرفیت ها باید مدنظر قرار گیرد و استفاده از هر سلاحی برای توانمند شدن نظام سلامت ضروری است و استفاده از مکاتب درمانی مختلف می باید مورد توجه واقع شود.

حسینی یکتا افزود: ادغام خدمات طب سنتی ایرانی در نظام سلامت  و آموزه های راستی آزمایی شده می تواند به این شرایط کمک کند. این وبینار نیز بخشی از دستاوردهای طب ایرانی در حوزه پژوهش و درمان و... است که توسط اساتید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان دستاوردهای این طب در حوزه مقابله و درمان بیماری کرونا تأکید کرد: تعدادی از کارآزمایی های بالینی در جریان بیماری کرونا به شکل موفقی ظاهر شدند و بالغ بر 70 مورد کارآزمایی بالینی کد اخلاق گرفته اند و تعداد دیگری از این دستاوردها به ستاد ملی کرونا تقدیم شده است.

حسینی یکتا در پایان اظهار امیدواری کرد: امیدواریم این برنامه و فعالیت های این حوزه موجب تقویت و حتی تغییر نگرش در این زمینه شود و از نتایج کارآزمایی های موجود در شرایط فعلی بتوانیم برای ارتقاء نظام سلامت بهره ببریم.

محمدرضا شمس اردکانی عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی، به عنوان سخنران دوم این وبینار، به بیان ماهیت طب سنتی پرداخت و گفت: در طب سنتی ایرانی، از کتب و منابع یونانی استفاده شده است، هرچند عده زیادی از جمله الگوت معتقد بودند این طب از یونان به ایران رفته ولی از مسلمات مشخص است طبی که ما از آنان أخذ کردیم متفاوت از صورت اولیه است.

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: ما به این دلیل تولیدکننده علم بودیم که سازوکار آن را یافتیم و آن را به نقطه مطلوب رسانیدیم و همچنین توفیق اتصال این دانش به جهان بینی توحیدی را یافتیم، این جهان بینی مختصات خاص خود را دارد که می توان آن را به جهان عرضه کرد.

شمس اردکانی مبنای طب سنتی را حکمت بنیان، برشمرد و ادامه داد: طب سنتی مبتنی بر علم و عقل و استدلال است، مطلب اساسی این است که در طب سنتی مقصد و مبدأ متفاوت از مقاصد و مبدائی است که برخی از آن بهره مند می گردند.

وی افزود: مقصد ما در این دانش انسان، به معنای مخلوق خداست و این بحث متکی بر مباحث فلسفی است.

این استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مهمترین دستاورد سال های اخیر در حوزه طب سنتی را تأسیس دانشکده و گروه های طب سنتی دانست و گفت: وقتی دولت به نتیجه رسید که آموزش وارد عرصه طب سنتی شود، موضوع تأسیس دانشکده و گروه طب سنتی در دستورکار قرار گرفت و این مهم اتفاق افتاد و سخن رهبر انقلاب پیرامون تأسیس این دانشکده حجت را تمام کرد.

شمس اردکانی تصریح کرد: پیشنهاداتی که در قالب برنامه پنجم و ششم توسعه به مجلس ارائه شد نیز باعث گردید تا موضوع طب سنتی رنگ قانونی به خود بگیرد و این دستاورد بزرگی بود.ورود طب سنتی به دانشگاه ها و قرار دادن عنوان واحد درسی طب سنتی برای دانشجویان منجر به پژوهش محور شدن این علم شد.

وی انتشار ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان در سطح جهان اهمیت و کارآمدی طب سنتی برای مقابله با این بیماری را عاملی برای استفاده از ظرفیت طب سنتی برشمرد و افزود: ارزش طب سنتی و دستاوردهای این علم در بیماری کرونا مشخص شد. کشورهایی مثل هند و چین تا 90 درصد با استفاده از طب سنتی قادر به درمان کرونا شدند. ما نیز در این حوزه دستاوردهایی داشته ایم.

رئیس انجمن متخصصین علوم دارویی نسبت طب سنتی و دموکراسی را تبیین نمود و گفت: گرایش مردم به طب سنتی و انتخاب آن نشان از موفقیت این دانش دارد؛ در سال 1387 مقاله ای نیز منتشر شد که بیانگر این موضوع بود؛ ضمن اینکه نگاه سلامت محور طب سنتی مبتنی بر خودمراقبتی و پیشگیری است و این نگاه را توانسته در بین مردم تا حدودی مسلط کند.

وی در پایان با ذکر این نکته که در آینده نزدیک شاهد شکوفایی در طب سنتی ایرانی خواهیم بود اقبال مردم به این مهم و دستاوردهای دانشی و پژوهشی در این حوزه را عاملی برای این توفیق برشمرد.

همچنین در پایان پنل اول دکتر حسین رضایی زاده متخصص طب سنتی و رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه تهران به ارائه گزارش جامعی از وضعیت طب مکمل در سازمان بهداشت جهانی و کشورهای عضو پرداخت.

رضایی زاده موضوع آموزش طب مکمل و سنتی در سازمان بهداشت جهانی را موضوعی مهم ارزیابی کرد و گفت: موضوع آموزش چه برای حوزه پزشکی و چه برای تربیت نیروهای متخصص و دانش آموختگان تاریخ پزشکی در دنیا و ایران درحال رویدادن است.

رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه تهران در ادامه و ضمن ارائه آماری از دانش پژوهان و دانش آموختگان طب سنتی در ایران ادامه داد: ارائه درس دو واحدی آشنایی با مبانی طب ایرانی و مکمل برای دانشجویان علوم پزشکی و هفت رشته مرتبط، سر و صدای زیادی به پا کرد و افراد و رسانه های سیاسی که گاهی در سایه بودند نیز نسبت به این موضوع موضع گیری کردند که جالب توجه است.

وی تأکید کرد: در تابستان گذشته اتفاق خوبی در حوزه طب سنتی افتاد و در دور دوم فراخوان، ما با تعداد زیادی از دانش آموختگان و علاقمندان به این دانش روبرو شدیم که برای شنیدن این موضوع وارد عرصه شدند و همین موضوع باعث موضع رسانه هایی مانند BBC شد.

رضایی زاده به تشریح وضعیت جمعیت شاغل و بیکار در حوزه طب سنتی پرداخت و گفت: اینکه تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان در مشاغل دولتی و هیئت های علمی هستند و تعداد اندکی در بخش خصوصی فعال هستند، قابل تأمل است.

وی گفت: از مجموع فارغ التحصیلان این رشته 13 درصد بیکار و 70 درصد شاغل هستند و بر اساس تفکر دانشگاه های پیشرو و به لحاظ خدمتگزاری باید به این اندیشید که چرا این دوستان نتوانستند برای خدمت به مردم در بخش خصوصی وارد شوند.

همچنین رضایی زاده با ارائه آماری از فارغ التحصیلان رشته تاریخ و اخلاق پزشکی و همچنین داروسازی به آسیب شناسی اشتغال در این حوزه پرداخت.

در ادامه این پنل دکتر آرمان زرگران، مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به تشریح استراتژی های سازمان بهداشت جهانی در حوزه طب سنتی و مکمل در سال های 2014 تا 2023  و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه پرداخت.

در پنل دوم این وبینار دکتر سیدعلی مظفرپور متخصص طب سنتی و رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه بابل در پنل دوم این وبینار، دکتر سید علی مظفرپور متخصص طب سنتی و رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه بابل به ارائه گزارش کوتاهی از پژوهشهای طب سنتی ایرانی پرداخت. 
وی با ذکر جملاتی از رازی و سایر اطبای بزرگ ایران، اهمیت تحقیق و پژوهش در پزشکی را یادآوری کرد.همچنین بر ضرورت انجام کارهای تحقیقاتی در حیطه طب سنتی و مکمل، بر مبنای استراتژی های توسعه ای سازمان جهانی بهداشت در مورد مکاتب طب سنتی و مکمل، تاکید کردند. 
 مظفرپور، حیطه های پژوهش در طب سنتی را در سه حیطه مبانی، تاریخ علوم پزشکی و کارآزمایی های بالینی، تقسیم بندی کرده و گزارشی از هر کدام از حیطه ها، بیان کرد.

وی با ارائه مستندات موجود، تعداد مقالات منتشر شده در طب سنتی ایرانی را تاکنون 2314 در پایگاه داده اسکوپوس، برشمرد که عمده این مقالات، پس از تاسیس دانشکده های طب سنتی، منتشر شده است.
مظفر پور ادامه داد: بر مبنای مقاله منتشر شده در ماه می 2020 ایران برای اولین بار، در طی سالهای 2011 تا 2018، پنجمین کشور تولید علم در حیطه طب سنتی و گیاهان دارویی بوده است. همه اینها در شرایطی است که به خاطر عدم اعتقاد به طب سنتی در معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، از سهم 5% بودجه های پژوهشی وزارت بهداشت که طبق قانون باید صرف توسعه پژوهش های طب سنتی می شد، محروم بوده است.

در ادامه دکتر مژگان تن ساز، پزشک متخصص طب سنتی و معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت ،گزارشی از وضعیت درمان در حوزه این طب ارائه کرد. در بخش هایی از این گزارش به آموزش بهورزان، مراکز ارائه خدمات طب سنتی، تعرفه های بیمه و  برنامه های کلان حوزه درمان تعالی و توسعه مراکز درمان، فعالیت طب ایرانی برای مقابله با کرونا و مسائل مهمی از این دست اشاره شده بود.

در پایان پنل دوم فعالین و علاقمندان حوزه طب سنتی حاضر در اتاق گفتگو، به ارائه پرسش ها و دریافت پاسخ از اساتید حاضر پرداختند.

 

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved