پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
اقتصاد سلامت
تاریخ:16 مهر 1399 - 00:37
کد خبر: 160

گیاهی که معجزه می کند

به گفته متخصصان طب مکمل دم ‌کرده گل‌‌ گاوزبان برای درمان سرماخوردگی همراه با تب، تسکین سرفه، از بین بردن ورم حفره ‌های بینی، گرفتگی صدا، تنگی نفس، درد گلو و درمان ناراحتی‌های مجاری تنفسی بسیار مفید است

به گزارش حکیم نیوز: گل گاوزبان گیاهی دارویی است که از گذشته های دور تا به امروز پزشکان طب مکمل از آن برای درمان بیمارهای مختلف استفاده می کردند. تقریبا تمام قسمت های مختلف این گیاه دارای خواص دارویی است که از این میان برگ ها بیشترین خواص دارویی را دارا هستند. این گیاه گیاهی خودرو است که منشا اولیه آن، دمشق و در دامنه کو‌ه‌های البرز رشد می‌کند.

ترکیبات شیمیایی موجود در گل‌ گاوزبان شامل ساپونین، موسیلاژ، رزین‌ها، تانن‌ها، کلسیم، پتاسیم و ویتامین C است.

نوع مصرف این گیاه در هر کشوری متفاوت است. در برخی کشورها از آن در داخل سالاد استفاده می کنند، بعضی دیگر به صورت تازه یا خشک و بعضی به شکل دم ‌کرده یا جوشانده آن را مصرف می کنند.

به گفته متخصصان طب مکمل دم ‌کرده گل‌‌ گاوزبان برای درمان سرماخوردگی همراه با تب، تسکین سرفه، از بین بردن ورم حفره ‌های بینی، گرفتگی صدا، تنگی نفس، درد گلو و درمان ناراحتی‌های مجاری تنفسی بسیار مفید است. برای تهیه این دم ‌کرده 15 گرم از برگ و مقداری گل این گیاه را داخل آب جوش ریخته و بگذارید دم بکشد.

متخصصان طب مکمل توصیه می کنند که افراد این جوشانده را بعد از هر وعده غذایی با کمی قند و شکر مصرف کنند. همچنین این متخصصان در ادامه هشدار دادند که گل‌ گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان حامله و شیرده مضر است و این افراد از مصرف دمنوش این گیاه در دروان بارداری به شدت خودداری کنند. مصرف بیش از پنج  روز مداوم این گیاه ممکن است باعث عادت ماهیانه در بانوان شود؛ بنابراین پس از پنج  روز استفاده از آن در صورت نیاز، سه روز فاصله انداخته و سپس دوباره مصرف کنند، استفاده از این دمنوش همجنین برای آرامش اعصاب و کاهش فشار خون توصیه می شود اما بهتر است مصرف آن درست شبیه دارو از طریق تجویز پزشک و تحت نظر و مراقبت صورت پذیرد.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved