پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
بیماری و درمان
تاریخ:07 مهر 1399 - 22:17
کد خبر: 128

متخصص پوست و مو تشریح کرد: راهکارهای مقابله با خشکی پوست پاییزی

گلفشان: با افزایش سن، رطوبت پوست کاهش پیدا می‌کند و در فصل سرما این کاهش رطوبت تشدید می‌شود، در نتیجه احتمال ایجاد اگزما در افراد مسن بیشتر است

به گزارش حکیم نیوز: با شروع فصل پاییز و تغییر درجه حرارت هوا، واکنش های پوستی و آلرژیک در برخی از افراد مشاهده می‌ شود، دکتر عاطفه گلفشان متخصص پوست و مو در خصوص راهکار مقابله با خشکی پوست پاییزی گفت: در شش ماه دوم سال و با آغاز فصل سرما و کاهش رطوبت هوا افراد بیش از قبل دچار خشکی پوست می‌شوند و احتمال ایجاد اگزما، ترک‌ها، شیار‌ها و خارش‌های پوستی به ویژه در افرادی که پوستشان مستعد خشکی باشد، افزایش می‌یابد.
وی ضمن اشاره به اینکه افرادی که سابقه اگزما دارند، مستعد خشکی پوست هستند و مشکلشان در فصل پاییز تشدید می‌شود، ادامه داد: برخی از افراد به صورت ارثی و از دوران کودکی خشکی پوست و اگزما دارند و بعضی دیگر به صورت اکتسابی دچار این عارضه می‌شوند، برای مثال اشخاصی که زیاد از مواد شوینده استفاده می‌کنند بیشتر به آسیب‌های پوستی و خشکی پوست گرفتار می‌شوند.
این متخصص پوست‌و‌مو تصریح کرد: با افزایش سن رطوبت پوست کاهش پیدا می‌کند و در فصل سرما این کاهش رطوبت تشدید می‌شود و در نتیجه احتمال ایجاد اگزما در افراد مسن بیشتر است.
وی با بیان خشکی پوست در بیماران زمینه ای افزود: افرادی که به دلیل داشتن بیماری مزمن قلبی و کلیوی داروهای مدر استفاده می‌کنند و افراد مبتلا به دیابت به علت اختلال عصب‌دهی به پوست انتهای اندام‌ها، احتمال خشکی پوستشان بیشتر است.
گلفشان در خصوص راهکار‌های کاهش خشکی پوست در فصل سرما توضیح داد: همه افراد به ویژه اشخاص مستعد خشکی پوست، بهتر است در شش ماه دوم سال به طور مرتب دست‌های خود را با کرم‌های چرب کننده، چرب نگه دارند، چرا که این کار موجب می‌شود که رطوبت پوست افزایش یابد و احتمال خشکی کمتر شود؛ همچنین توصیه می‌شود در کنار کرم‌های چرب کننده از کرم‌های مرطوب کننده و آب رسان هم استفاده شود، چرا که در فصل‌های پاییز و زمستان رطوبت پوست کاهش می‌یابد و استفاده از این کرم‌ها مانع از کم شدن رطوبت پوست می‌شود.
این متخصص پوست در پایان یادآورشد: بهتر است افراد به ویژه آن‌هایی که بیشتر مستعد خشکی پوست هستند از شوینده‌هایی استفاده کنند که حاوی گلیسیرین و مخصوص پوست‌های خشک باشد. یکی دیگر از اقداماتی که نقش مهمی در کاهش خشکی و التهاب پوست دارد، استفاده از دستکش است. توصیه می‌شود افراد مستعد خشکی پوست، در فصول سرد سال هنگامی که بیرون از خانه هستند از دستکش‌های نخی استفاده کنند و در منزل هم هنگام شست وشو از دستکش‌های پلاستیکی استفاده نمایند.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved