پايگاه خبري تحليلي حکيم نيوز | Hakim news
بیماری و درمان
تاریخ:06 مهر 1399 - 01:28
کد خبر: 121

متخصص طب سنتی: باید تأثیر نیش زنبور عسل در درمان کرونا مطالعه شود

اثراتی همچون ضدسرطان، ضدویروس، ضدالتهاب، ضدباکتری و... که به زهر زنبورعسل نسبت داده ‌اند اغلب حاصل مطالعاتی در محیط آزمایشگاه و معدود تحقیقاتی روی جانوران آزمایشگاهی بوده و مطالعات انسانی در این خصوص بسیار اندک است

به گزارش حکیم نیوز؛ بیماری کرونا به همان شدت ناشناختگی، راهکارهای متفاوت پیشگیری و درمان را در این مدت تجربه کرده است. راهکارهایی که حالتی لغزان و بدون اعتماد دارد. در این بین طب سنتی و مکمل در کنار طب نوین برای کنترل و درمان این بیماری، فعالیت هایی را به ثبت و ضبط رسانده است. چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی که بخش هایی از آن در شبکه های اجتماعی تقطیع شد، یک کارشناس طب سنتی از تأثیر نیش زنبور عسل بر درمان این بیماری گفت.

مرضیه سیاهپوش، متخصص طب سنتی در راستای اظهارات این کارشناس تلویزیونی درباره تأثیرات نیش زنبور عسل گفت: گرچه اثرات درمانی زیادی به زهر زنبورعسل نسبت داده‌اند، اما باید بدانید این زهر یک ترکیب پروتئینی است که خاصیت خونریزی‌ دهنده دارد و به دلیل وجود موادی مانند هیستامین، آلرژی ‌زاست و می ‌تواند مسبب ایجاد درد و واکنش‌ های شدید و مرگ ‌آور حساسیتی شود. در طب سنتی از این زهر برای برخی از بیماری ‌های سرد مزمن عصبی استفاده می ‌شود.

وی تصریح کرد: اثراتی همچون ضدسرطان، ضدویروس، ضدالتهاب، ضدباکتری و... که به زهر زنبورعسل نسبت داده ‌اند اغلب حاصل مطالعاتی در محیط آزمایشگاه و معدود تحقیقاتی روی جانوران آزمایشگاهی بوده و مطالعات انسانی در این خصوص بسیار اندک است.

سیاهپوش ضمن بیان تأثیر نیش زنبور عسل در درمان برخی بیماری های صعب العلاج ادامه داد: با توجه به اثرات مهاری زهر زنبور عسل بر ویروس ‌هایی همچون ایدز و آنفلوآنزا، در محیط آزمایشگاه باید اثرات آن بر ویروس کووید19 نیز مطالعه شود که چه غلظت و میزانی از مواد مؤثر زهر و به چه مدت قادر است تکثیر ویروس کرونا را متوقف کند.

این متخصص طب سنتی تأکید کرد: از سوی دیگر به‌ دلیل خطراتی که زهر زنبور دارد و می‌تواند سبب ایجاد واکنش‌ های کشنده آلرژیک و تنگی ‌نفس شود و اینکه در کووید 19 تنگی ‌نفس در مبتلایان بدحال دیده می‌ شود، باید برای تخمین میزان ایمنی و کارایی زهر زنبور در بیماری کرونا، مطالعات آزمایشگاهی پیش از تجویز به انسان، انجام شود و سپس مطالعاتی به منظور بررسی اثرات پیشگیرانه زهر زنبور در افراد سالم و اثرات درمان‌ کننده آن در مبتلایان به کووید 19 طراحی شود.

سیاهپوش در پایان با ذکر علت احتمالی عدم ابتلای کندوداران به کرونا گفت: این کار قطعاً یک کار گروهی است و به متخصصان رشته ‌های مختلف نیاز دارد. در مورد این ادعا که زنبورداران به کرونا مبتلا نشده ‌اند احتمالاً به دلیل دوربودن آنها از جمعیت و مکان‌ های شلوغ بوده است.

حکیم نیوز، نخستین پایگاه خبری طب سنتی و مکمل ایران است که با هدف احیای گنجینه عظیم این دانش و بهبود سطح کیفی زندگی ایرانیان، در سال 1399 با همت متخصصین جوان این عرصه تأسیس شد.

خبرنامه

برای دریافت مطالب جذاب و بروزرسانی ها مشترک خبرنامه حکیم شوید

© 2021 Hakim' News Agency. All rights reserved